...
امروز سه شنبه 25 تير 1398

آیا ارتودنسی خطرناک است؟

10 / 10
از 1 کاربر

ارتودنسی

افرادی که قصد درمان ارتودنسی را دارند، معمولاً از عوارض ارتودنسی و خطرات آن، می‌هراسند. با این که ارتودنسی راهکاری مناسب برای ردیف کردن دندان‌ها و رفع نقایص دندانی است اما باز هم نمی‌توان از خطرات ارتودنسی، چشم پوشی کرد. بدین منظور پیش از انجام هرگونه درمانی باید، درباره عوارض آن تحقیق کرد. بیشتر عمل‌ها، عوارض و عواقبی دارند که برخی از آن‌ها ساده و برخی دیگر، زندگی بیمار را تحت تأثیر قرار می‌دهند. با خطرات ارتودنسی آشنا شوید.

عوارض و خطرات ارتودنسی

ارتودنسی انواع گوناگونی دارد. برخی از افراد به دلیل درد شدید و یا مشکلاتی که در ناحیه دهان و فک با آن روبرو هستند، به اجبار درمان ارتودنسی را آغاز می‌کنند. این دسته از افراد عمل ارتودنسی ضروری را دریافت می‌کنند. افراد دیگری که سراغ عمل ارتودنسی می‌آیند، کسانی هستند که به هر دلیلی، نازیبایی در بخش‌های دندان و دهان خود دارند اما درد و یا ناراحتی خاصی در آن ناحیه احساس نمی‌کنند. این افراد به صورت اختیاری به دندان‌پزشکان مراجعه می‌کنند و از آن‌ها می‌خواهند، عمل ارتودنسی را روی دندان‌هایشان انجام دهند. در هر دو نوع ارتودنسی، خطراتی بیمار را تهدید می‌کند که در ادامه به آن می‌پردازیم. 

پوسیدگی دندان‌ها

در ارتودنسی ثابت و متحرک، نحوه مسواک زدن و نخ دندان کشیدن متفاوت است و بیشتر افرادی که در دوره ارتودنسی به سر می‌برند، متأسفانه به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان، دچار پوسیدگی دندان‌ها می‌شوند. مسواک زدن در دوره ارتودنسی سخت‌تر خواهد بود به همین دلیل مراقبت از دندان‌ها در این دوره، اولویت دارد. افرادی که اغلب از پوسیدگی دندان‌هایشان گلایه می‌کنند، به دلیل عدم رعایت بهداشت دهانی یا غیراصولی انجام دادن آن، دچار این عارضه می‌شوند.

تخصص ارتودنتیست

تخصص همیشه و همه‌جا حرف اول را می‌زند. تصمیم‌های صحیحی که یک ارتودنتیست برای بیمار می‌گیرد، می‌تواند آسیب‌های بعد از ارتودنسی را به حداقل برساند. اگر متخصص ارتودنسی مهارت کافی را نداشته باشد، ممکن است به صورت نادرست اقدام به کشیدن دندان بیمار کند و علاوه بر این که بیمار را از داشتن یک دندان سالم محروم کرده است، در شکل و شمایل ظاهری وی که به دلیل فقدان دندان در فک به وجود آمده، تغییرات ناپسندی ایجاد کند. البته این بدین معنا نیست که اگر ارتودنتیست از شما خواست یکی از دندان‌هایتان را بکشید، اشتباه می‌کند. بسیاری از مواقع، برخی از دندان‌ها که مانع ادامه درمان ارتودنسی می‌شوند باید زیر نظر ارتودنتیست کشیده شوند اما اگر تصمیم دندانپزشک اشتباه باشد، عوارض ارتودنسی در بیمار مشاهده می‌شود.

جراحی فک

گاهی تصمیم‌های اشتباه متخصصین ارتودنسی، باعث می‌شود بیمار برای رفع خطاها و بازگشت زیبایی ظاهری، اقدام به جراحی فک کند. جراحی فک یکی از سخت‌ترین جراحی‌های دنیای پزشکی است که علاوه بر دوره نقاهت طولانی و سختی بسیاری که دارد، باید خیلی دقیق انجام شود تا زیبایی چهره دستخوش تغییرات نشود. یک ارتودنتیست از همان اول می‌تواند تشخیص دهد که فک شما احتیاج به جراحی در طول درمان خواهد داشت یا خیر. یک ارتودنتیست ماهر، از همان ابتدا مراحل درمان را به شما توضیح خواهد داد و برنامه‌ای که برای شما مفید است را ارائه خواهد داد.

بیمار از ارتودنسی چه نتیجه‌ای را می‌خواهد؟

بیمارانی که اقدام به درمان ارتودنسی می‌کنند، در ذهن خود، نتایجی را می‌پرورانند. در صورتی که درباره انتظار خود از ارتودنسی با دندان‌پزشک مربوطه صحبت نکنید، ممکن است نتیجه عمل با آن چیزی که در ذهن دارید، متفاوت باشد. اگر به دلیل خاصی ارتودنسی را انتخاب کرده‌اید، باید از پزشک بپرسید که آیا انتظارتان واقع بینانه است یا خیر. گاهی اوقات اصلاً امکان رفع انتظارات شما از ارتودنسی، با ارتودنسی انجام نمی‌پذیرد. از این رو حتماً از دندان‌پزشک خود از همان جلسه اول درباره نتیجه عمل، سؤال کنید.

ممکن است ارتودنسی بازگردد

خطر دیگر ارتودنسی که باید پیش از درمان مورد بررسی قرار گیرد، خطر بازگشت ارتودنسی است. در مواردی که هنوز فکین در حال رشد می‌باشند، حتی جراحی فک هم، بیهوده خواهد بود. در موارد دیگر، حرکت و جابجایی دندان‌ها، می‌تواند باعث بهم ریختگی مجدد دندان‌ها و از بین رفتن اثرات ارتودنسی شود. نگران نباشید. این موارد همگی در همان ابتدای کار سنجیده می‌شود و مطمئناً به بیمار، توضیحات لازم ارائه خواهد شد.

 

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :