...
امروز سه شنبه 25 تير 1398

درباره ارتودنسی نامرئی همه چیز را بدانید

10 / 10
از 1 کاربر

ارتودنسی، روشی برای اصلاح ناهنجاری‌های دندانی و فکی است. این روش در گذشته تنها با براکت های فلزی انجام می‌شد اما امروزه، تنوع بسیاری در ابزارهای آن، می‌بینیم. برخی از افراد همچنان علاقه به ارتودنسی‌های فلزی دارند اما برخی دیگر به ویژه افرادی که باید حضور مداوم در جامعه داشته باشند، همیشه به دنبال راهکاری برای مخفی کردن ارتودنسی‌هایشان بوده‌اند. تا این که ارتودنسی نامرئی، به شاخه ارتودنسی اضافه شد که راه حلی برای این افراد محسوب شود. ارتودنسی نامرئی، برای افرادی که می‌خواهند توجه کسی را جلب نکنند بسیار مناسب است. ارتودنسی نامرئی نه تنها زیبایی دارد بلکه می‌تواند جایگزین مناسبی برای براکت های فلزی باشد.


ارتودنسی نامرئی چگونه انجام می‌شود؟

چندین روش برای انجام ارتودنسی نامرئی وجود دارد. هر کدام از این روش‌ها، بخشی از ناهنجاری‌ها را درمان می‌کنند. درواقع با توجه به صلاح‌دید پزشک، یکی از روش‌های ارتودنسی نامرئی برای افرادی که علاقه به دیده شدن تجهیزات ارتودنسی ندارند، انجام می‌شود. در ادامه با روش‌های ارتودنسی نامرئی آشنا شوید.


 

استفاده از براکت های شفاف (سرامیکی)

براکت های شفاف، نقش مهمی در درمان ارتودنسی دارند. این براکت ها ظاهری شفاف دارند و زمانی که روی دندان‌ها قرار می‌گیرند، به دلیل انعکاس رنگ دندان‌ها، جلب توجه نمی‌کنند. براکت های شفاف از پرطرفدارترین روش‌های ارتودنسی نامرئی‌اند که مورد استفاده قرار می‌گیرند. علاوه بر این که براکت های شفاف، شیک و زیبا هستند، نتایج خوبی را نیز به همراه دارند. از نظر کارایی، براکت های شفاف دقیقاً همچون براکت های فلزی عمل می‌کنند با این تفاوت که براکت های شفاف از موادی ساخته شده‌اند که شکل کریستالی به براکت بخشیده اند. از این رو کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند و برخی بر این عقیده هستند که دندان‌ها را زیباتر نیز نشان می‌دهند.

 

پلاک‌های شفاف

پلاک‌های شفاف یکی از انواع ارتودنسی نامرئی است که به سیستم اینویزالاین مشهورند. با پلاک‌های شفاف می‌توان برخی از ناهنجاری‌های دندانی را درمان کرد اما این پلاک‌ها کاربرد گسترده‌ای ندارد. پلاک‌های شفاف از نوعی پلاستیک بی‌رنگ ساخته شده است که تمام سطح دندان‌ها را پوشش می‌دهد. در مدتی که پلاک‌های شفاف را استفاده می‌کنید، دندان‌ها به کندی جابجا می‌شوند. این پلاک‌ها در طول شبانه‌روز به جز زمان مسواک زدن بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرند. در کل دوره ارتودنسی، مراقبت از دندان‌ها و رعایت بهداشت دهان بسیار مهم است، پلاک‌های شفاف متحرک‌اند و بیمار باید طبق دستور پزشک، آن‌ها را در زمان مشخصی، خارج کند.

 

روش لینگوال

یکی دیگر از روش‌های ارتودنسی نامرئی، روش لینگوال است. این روش نیز مورد توجه بسیاری از افرادی است که خواهان ارتودنسی هستند اما از ظاهر ارتودنسی خوششان نمی‌آید. در روش لینگوال وسایل ارتودنسی در پشت دهان قرار می‌گیرد تا به طور کامل از دید ظاهری مخفی بماند. روش لینگوال روش سختی برای ارتودنسی است چرا که رعایت بهداشت دهان و دندان دشوارتر می‌باشد و تنها مزیت آن، مخفی بودن آن است. با روش لینگوال می‌توان چرخش دندان‌ها را تصحیح کرد و فضای خالی بین دندان‌ها را پر کرد. در ارتودنسی نامرئی، استفاده از روش لینگوال به دلیل جایگذاری سختی که دارد، در شرایط خاص انجام می‌شود. این روش نیز طرفداران خود را دارد اما در نهایت متخصص ارتودنسی مناسب‌ترین روش را برای بیمار برمی‌گزیند.

 

مزایا و معایب ارتودنسی نامرئی

همان طور که از نام ارتودنسی نامرئی پیدا است، مزیت اصلی آن، نامرئی بودن آن است. براکت های شفاف همچون کریستال های تراش خورده، روی دندان‌ها قرار می‌گیرند و رنگ دندان‌ها را انعکاس می‌دهند. از این رو، هیچ جلب توجهی نمی‌کنند. فردی که از ارتودنسی نامرئی استفاده می‌کند، به هیچ عنوان دچار کاهش اعتماد به نفس نمی‌شود.

از معایب اصلی ارتودنسی‌های نامرئی، هزینه بالاتر آن نسبت به ارتودنسی‌های فلزی است. ارتودنسی نامرئی، مناسب همه افراد جامعه نیست و افرادی که می‌خواهند از آن‌ها استفاده کنند، باید هزینه بیشتری برای بپردازند. این تفاوت قیمت به دلیل تفاوت در جنس ماده به کار رفته در ارتودنسی است.

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :