...
امروز سه شنبه 25 تير 1398

درمان ارتودنسی برای تنفس دهانی

10 / 10
از 1 کاربر

احتمالاً شما هم افرادی را دیده‌اید که همواره دهانی بازداشته و از راه دهان تنفس می‌کنند. این افراد صورت‌های کشیده، دندان‌های جلوآمده و معمولاً نامرتب دارند. درمان‌های تخصصی دندان‌پزشکی و ارتودنسی در چنین مواردی به یاری این افراد می‌آید تا زیبایی ظاهری و سلامت خود را به دست آورند.

چرا بعضی افراد از راه دهان تنفس می‌کنند؟

نفس کشیدن یک عمل غیرارادی برای رساندن اکسیژن به بدن است. تنفس طبیعی باید با دهان بسته و از راه بینی انجام شود. در این حالت دیافراگم  باز شده و هوا به میزان مورد نیاز وارد شش‌ها می‌شود؛ اما به دلایل مختلفی ممکن است راه تنفسی بینی مسدود شده و افراد ناچار شوند از راه دهان تنفس کنند. ازجمله دلایلی که باعث تنفس دهانی می‌شود، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • آلرژی یا حساسیت ممکن است در برخی فصول سال یا به دلیل تماس با مواد آلرژی‌زا رخ دهد. در این هنگام بافت‌های داخلی بینی متورم شده و فرد نمی‌تواند از راه بینی تنفس کند. افرادی که به دلیل ابتلای مکرر به حملات آلرژی از راه دهان تنفس می‌کنند، به‌احتمال زیاد دچار عوارض ناشی از آن خواهند شد.
  • عفونت سینوسی یکی دیگر از عواملی است که باعث انسداد مجاری تنفسی بینی می‌شود. در این هنگام نیز فرد ناچار به تنفس دهانی است.
  • لوزه حلقی، لوزه سوم یا آدنوئید رشد یافته نیز باعث مسدود شدن راه تنفسی بینی می‌شود. آدنوئید، بافتی لنفاوی و غده‌ای شکل در انتهای حلق نوزادان است که وظیفه دفاع از بدن در برابر هجوم باکتری و ویروس‌ها را به عهده دارد. این عضو پس از گذشت چند سال به‌مرور، کوچک و چروکیده شده و درنهایت از بین می‌رود. اما در برخی افراد رشد می‌کند و باعث ایجاد مشکلاتی مانند عفونت و انسداد راه تنفسی می‌شود. در این حالت باید به‌وسیله جراحی لوزه سوم را برداشت.
  • ضربه و شکستگی بینی، پولیپ و آسم از دیگر عواملی هستند که با مسدود کردن راه تنفسی بینی، فرد را ناچار به تنفس دهانی می‌کنند.


تنفس دهانی چه تأثیری بر شکل و ساختار دندان‌ها دارد؟

تنفس دهانی می‌تواند با ایجاد مشکلات متعدد بر کیفیت زندگی فرد تأثیرگذار باشد. این مشکلات گاه جزئی و قابل‌چشم‌پوشی بوده و گاه بسیار جدی و آزاردهنده هستند. ازجمله مشکلاتی که به دلیل تنفس دهانی به وجود می‌آید می‌توان به این موارد اشاره کرد:

خشکی دندان و پوسیدگی: می‌دانیم که بزاق دهان دارای آنزیم‌ها و مواد پاک‌کننده‌ای است که در تماس با دندان‌ها باعث شستشوی آن‌ها می‌شود. هنگامی‌که فرد از راه دهان تنفس می‌کند، ناچار است دائماً دهان خود را باز نگه دارد، باز نگه‌داشتن دهان سبب خشکی دندان‌ها شده و در درازمدت می‌تواند باعث پوسیدگی دندان‌ها شود.

تغییر شکل صورت: هنگامی‌که فرد به دلیل تنفس دهانی، دهان خود را دائماً باز نگه می‌دارد، فشار زیادی به عضلات صورت و خصوصاً گونه‌ها وارد می‌شود. این فشار در درازمدت باعث تغییر شکل صورت می شود.

کمبود اکسیژن: هنگامی‌که فرد از راه دهان تنفس می‌کند نمی‌تواند اکسیژن کافی دریافت کند، این حالت منجر به کمبود تمرکز و توجه شده و می‌تواند در کار و تحصیل فرد مشکلاتی را ایجاد نماید.

تغییر شکل دهان و دندان‌ها: در حالت عادی دهان هنگام تنفس بسته است و زبان به سقف دهان یا کام می‌چسبد. چسبیدن زبان به سقف دهان نیرویی به کام وارد می‌کند که سبب وسیع شدن و ثبات شکل آن می‌شود. اما فردی که از راه دهان نفس می‌کشد دهان خود را باز نگه‌داشته و زبانش به‌صورت خودکار در قسمت پایینی دهان قرار می‌گیرد. اگر این مشکل ادامه پیدا کند به‌مرورزمان، کام فرد، به دلیل فقدان فشار وارده از زبان، تغییر شکل داده و باریک می‌شود. باریک شدن کام منجر به تنگ شدن قوس دندانی می‌شود و درنتیجه دندان‌ها فضای کافی برای رشد نخواهند داشت. در بزرگ‌سالان نیز قوس دندانی تنگ باعث جلو آمدن دندان‌های ردیف بالا شده و شکل نامطلوبی را ایجاد می‌کند. دندان‌های به‌هم‌ریخته، دندان‌های پیشین جلوآمده و بدشکلی فک و لب‌ها از عوارض تنفس دهانی هستند. در این حالت فرد حتماً باید تحت درمان ارتودنسی قرار بگیرد.

درمان ارتودنسی در بدشکلی دندان‌ها به دلیل تنفس دهانی

پیش‌تر بیان شد که تنفس دهانی ابتدا باعث باریک شدن کام و به دنبال آن به‌هم‌ریختگی و نامرتبی دندان‌ها می‌شود. متخصص ارتودنسی برای درمان این مشکلات در درجه اول از وسیله‌ای به نام پالاتال اکسپندر یا وسیع کننده کام استفاده می‌کند. این وسیله مکانیزم ساده‌ای دارد؛ در سقف دهان قرار می‌گیرد و عرض آن به‌وسیله پیچ تنظیم می‌شود. دندان‌پزشک کم‌کم و در طول چندین جلسه پیچ اکسپندر را باز می‌کند تا فشار وارده به کام بیشتر شده و وسیع‌تر شود. وسیع شدن کام نیز فضای کافی را برای رشد و قرار گرفتن دندان‌ها در جای صحیح فراهم می‌کند.

برای درمان به‌هم‌ریختگی دندان‌ها نیز از دستگاه ارتودنسی ثابت استفاده می‌شود. براکت ها روی دندان‌ها نصب‌شده و سیم مخصوص از میان آن‌ها عبور داده می‌شود. ممکن است در صورت لزوم متخصص از کش یا الاستیک ارتودنسی نیز برای تصحیح حرکت دندان‌ها استفاده کند.

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :