...
امروز سه شنبه 25 تير 1398

پایداری درمان ارتودنسی

10 / 10
از 1 کاربر

پایداری درمان ارتودنسی

درمان ارتودنسی یک روش کلاسیک برای اصلاح ناهنجاری‌های دندان‌ها و فکین است. این روش در حال حاضر معتبرترین و دقیق‌ترین روش برای ردیف کردن دندان‌ها و اصلاح ناهنجاری‌های مربوط به آن است. با این که تخصص ارتودنسی در قرن نوزدهم به شکل کامل‌تری ایجاد شد و کم کم به رشته دندانپزشکی اضافه شد اما از هزاران سال پیش، بسیاری از مردم برای مرتب کردن دندان‌هایشان، راه و روش‌های گوناگونی را امتحان می‌کردند. از همان گذشته مرتب بودن دندان‌ها، یک شاخصه زیبایی محسوب می‌شد. امروزه ارتودنسی یک روش مطمئن برای اصلاح ناهنجاری‌های دندانی است. این رشته کلاسیک، تاکنون جایگزین بهتری نداشته است. افرادی که درمان ارتودنسی را انجام می‌دهند، در اکثر موارد از درمان ارتودنسی خود راضی هستند چرا که این درمان، پایدار است.

درمان ارتودنسی چگونه است؟

فرد بیمار با مراجعه به ارتودنتیست در ابتدا مشاوره می‌شود. اگر فرد نیاز به ارتودنسی داشته باشد باید درمان چند ساله خود را آغاز کند. ارتودنسی نیازمند قالب‌گیری و اتصال صحیح سیم و براکت ها به دندان است. سن بیمار، طرح و دوره درمان، وضعیت فک ها و فاصله دندان‌ها، مواردی است که در ارتودنسی مهم هستند. درمان ارتودنسی برای هر فردی متفاوت است. میزان فشار اعمال شده به دندان‌ها و مدت زمان درمان، بستگی به نوع ناهنجاری دندان‌های بیمار دارد.

 

 

 

آیا بعد از درمان ارتودنسی، دندان‌ها ثابت می‌مانند؟

این مورد به عوامل گوناگونی بستگی دارد اما اگر تمامی مواردی که دندانپزشک به بیمار می‌گوید، رعایت شود و متخصص ارتودنسی نیز، به درستی درمان ارتودنسی را انجام داده باشد، جای هیچ نگرانی نیست. متأسفانه عدم آگاهی برخی افراد، موجب زیر سؤال رفتن این روش معتبر شده است. برخی گمان می‌کنند که لمینت و کامپوزیت، می‌تواند جایگزین درمان ارتودنسی شود. در صورتی که لمینت و کامپوزیت در موارد دیگری کاربرد دارند و نمی‌توانند دندان‌ها را سرجایشان مرتب کنند. در درمان ارتودنسی، بین دندان‌ها باید نیروی فشار اعمال شود تا دندان‌ها جابجا شوند در صورتی که با لمینت و کامپوزیت، تنها ظاهر دندان‌ها، مرتب می‌شود.

چه زمانی ارتودنسی برگشت پذیر است؟

بعد از درمان ارتودنسی، به دستور متخصص، باید از نگهدارنده یا ریتینر استفاده شود. ریتینرها باعث پایداری درمان ارتودنسی می‌شوند و در واقع، وضعیت دندان‌ها را بین استخوان های فکین، محکم می‌کنند. حداقل شش ماه بعد از درمان ارتودنسی، باید از نگهدارنده ها استفاده کرد. در صورتی که از نگهدارنده ها استفاده نشود، مجدداً دندان‌ها حرکت می‌کنند و به هم ریختگی ایجاد می‌شود. عوامل دیگری نیز در برگشت پذیری ارتودنسی دخالت دارند. اگر ارتودنسی به دست افراد غیر متخصص انجام گیرد و یا مدت زمان ارتودنسی بنا به درخواست بیمار کاهش یابد، ارتودنسی نتیجه بخش نخواهد بود. در چنین شرایطی، ارتودنسی برگشت پذیر است.

چگونه باعث پایداری ارتودنسی شویم؟

ارتودنسی یک پروسه طولانی مدت است. بخشی از پایداری ارتودنسی، مربوط به متخصص و بخش دیگر آن مربوط به بیمار است. طرح درمان بر عهده متخصص است و باید این طرح به گونه ای باشد که تمامی ناهنجاری‌های دندانی و فکی، در طی چند سال اصلاح شود. اگر دندانپزشک به شما می‌گوید که باید یک یا چند دندانتان کشیده شود، مقاومت نکنید. متخصص بهترین راه درمان ارتودنسی را برای شما در نظر گرفته است. بیمارانی که باید دندان‌هایشان را بکشند اما مقاومت می‌کنند، شاید در ابتدا بعد از درمان ارتودنسی، دندان‌های ردیف و مرتبی داشته باشند اما بعد از مدتی، فشار دندان‌ها به یکدیگر، باعث به هم ریختگی مجدد آن ها می‌شود. ارتودنسی زمانی نتیجه بخش است که دندان‌ها بدون هیچ فشاری، کنار یکدیگر ردیف شوند.

عدم پایداری ارتودنسی در رشد فکی

اگر فرد دچار رشد ناهماهنگ فک ها باشد، پیش از انجام ارتودنسی، باید مشکلات فکی تحت نظر قرار گیرد. برخی افراد پس از سن بلوغ همچنان با رشد بخشی از فک مواجه هستند. این مورد نیز، باعث عدم پایداری ارتودنسی خواهد شد. در چنین شرایطی، در ابتدا وضعیت دندان‌ها مرتب می‌شود و سپس جراحی فک صورت می گیرد. اگر در سنین پایین‌تر متوجه مشکلات فکی شده باشید، بهتر است از همان زمان به دنبال درمان باشید. ارتودنسی در سنین پایین‌تر راحت‌تر و سریع‌تر انجام می گیرد اما برای این درمان، سن خاصی مطرح نیست.

 

 

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :