...
امروز سه شنبه 25 تير 1398

اخبار ارتودنسی

8 / 10
از 8 کاربر
انتشار خبر 11 آذر ماه 1397
فواید شگفت انگیز ارتودنسی

همپوشانی دندان ها به دلایل مختلف از جمله زمینه های ژنتیکی در کودکان به وجود می آید و در صورتی که از سنین خردسالی درمان شروع شود تا بزرگسالی مشکل برطرف می شود. کارشناسان در جدیدترین پژوهش های خود دریافتند افرادی که دارای ساختار دندانی نامنظم و دندان های روی یکدیگر هستند بیش از افرادی که ساختار دندانی آن ها سالم است درمعرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی قراردارند. 

بررسی ها نشان داده است، همپوشانی دندان ها برروی همدیگرسبب سختی تمیز کردن فاصله بین آن ها و تشکیل پلاک و رشد باکتری ها درحفره های بین دندانی و سقف دهان می شود. در نتیجه رشد پلاک و باکتری درمحیط دهان و دندان، امکان ورود عامل های بیماری زا به اندام های درونی بدن انسان و ابتلا به بیماری و عفونت درقلب و ریه به وجود می آید. 

نیاز به ارتودنسی به دلیل همپوشانی دندان ها برروی همدیگر روی می دهد، معمولا دندان های شیری زمانی که نزدیک به همدیگر باشند امکان دارد در سال های آینده کودک به ارتودنسی نیاز پیدا کند. ارتودنسی دندان ها نقشی قابل توجه در بهبود زیبایی لبخند و نیز حفظ سلامت دندان ها دارد، اما عده زیادی از کودکان از انجام آن واهمه دارند. 

با وجود امکان پذیر بودن انجام ارتودنسی در بزرگسالی، اما کارشناسان توصیه می کنند والدین توجه ویژه ای به بهداشت و سلامت دهان و دندان کودکان خود داشته باشند و درصورت نیاز به ارتودنسی و پس از مشاوره با دندانپزشک بهترین شیوه درمانی برای فرزند خود را انتخاب کنند. 

روش نصب پایه های ارتودنسی و جنس فلز به کار رفته درآن درسال های اخیر همزمان با پیشرفت های علمی رشد بالایی داشته است و امروزه پزشکان به طیف وسیعی از راهکار و روش های درمانی برای ارتودنسی دندان بیمار دسترسی دارند. 

کارشناسان به افراد توصیه می کنند توجه ویژه ای به حفظ بهداشت دهان و دندان خود داشته باشند، داشتن لثه و دندان های سالم افزون بر زیبایی لبخند، مانع از پوسیدگی دندان ها، ابتلا به بیماری عفونت لثه و درنهایت جلوگیری از ابتلا به بیماری های قلبی عروقی می شود. 

مشکل همپوشانی دندان ها به دلایل مختلف از جمله زمینه های ژنتیکی در کودکان به وجود می آید و در صورتی که از سنین خردسالی درمان شروع شود تا بزرگسالی مشکل به میزان کافی برطرف می شود و نیز انحراف چانه و فک فرد نیز درصورت نیاز اصلاح می شود. 

افرادی که درمان ارتودنسی برروی آن ها انجام می شود باید توجه ویژه ای به بهداشت دهان و دندان خود داشته باشند، مراجعه منظم به پزشک، استفاده از مسواک ویژه و نخ دندان سبب کاهش خطر آسیب دیدن دندان ها می شود. 

کارشناسان به افراد سالمند توصیه می کنند دربازه های زمانی مناسب به متخصص دندان پزشک مراجعه کنند و درصورت وجود التهاب در دهان و دندان نسبت به درمان آن اقدام کنند، جرم گیری دندان ها نیز می تواند سبب کاهش ورود باکتری و سایر عامل های التهاب زا به اندام های درونی بدن شود. 

تشخیص نیاز به ارتودنسی به وسیله متخصص و با معاینه دقیق و عکس برداری از فک و جمجمه کودک انجام می شود، باز زمانی مورد نیاز برای ثابت کردن مکان دندان ها بین ۹ ماه تا دو سال است.  

منبع: باشگاه خبرنگاران

 
انتشار خبر 7 آذر ماه 1397
تجهیزات ارتودنسی از پوشش ارز دولتی خارج شد

نایب رئیس انجمن ارتودنتیست های ایران با اشاره به عدم اختصاص ارز دولتی به تجهیزات ارتودنسی گفت: این مسئله به معنای حداقل دو برابر شدن قیمت کالاهای ارتودنسی است و خطر افزایش پوسیدگی های دندانی و بیماری های لثه را به همراه دارد. 

فرهاد جعفری، نایب رئیس انجمن ارتودنتیست های ایران اظهار داشت: تا حدود یک ماه پیش به اقلام ارتودنسی ارز دولتی تعلق می گرفت. البته به دلیل اینکه روند تخصیص ارز و واردات و ترخیص کالا در چند ماه گذشته بسیار پیچیده شده بود و شرکت های وارد کننده مواد و لوازم دندانپزشکی درگیر کاغذبازی و آیین نامه های مختلف شده بودندلذا بسیاری از شرکت ها به سختی موفق به واردات تجهیزات ارتودنسی می شدند. 

وی افزود: این مسئله سبب شد که شاهد کمبود برخی از لوازم ارتودنسی در بازار باشیم با این حال از حدود یک ماه پیش به طور کلی اختصاص ارز دولتی به تجهیزات ارتودنسی متوقف شد و این لوازم از گروه یک اولویت کالایی به گروه دو انتقال یافت بنابراین شرکت ها باید تجهیزات ارتودنسی را با ارز نیمایی خریداری کنند. 

دبیر اجرایی سومین کنگره انجمن ارتودنتیست های ایران ادامه داد: این مسئله به معنای حداقل دو برابر شدن قیمت کالاهای ارتودنسی است و از طرفی افزایش سایر هزینه های مطب های دندانپزشکی نیز بر این مشکل دامن زده و در نهایت هزینه های درمان ارتودنسی را افزایش داده است. 

جعفری گفت: دستگاه هایی همچون وزارت بهداشت و اداره تجهیزات پزشکی در این زمینه می توانند اقدامات موثر را جهت اختصاص ارز دولتی به تجهیزات ارتودنسی انجام دهند و انجمن نیز در حال نامه نگاری های لازم در این زمینه می باشد. هرچند که می دانیم به دلیل اعمال تحریمها تامین ارز تمام کالاها با مشکلاتی مواجه است ولی لازم است که حداقل برخی از اقلام پر مصرف ارتودنسی تحت پوشش ارز دولتی قرار گیرند. 

وی خاطرنشان کرد: زمانی که هزینه های ارتودنسی و دندانپزشکی افزایش یابد مردم انجام این درمانهای مهم را به تاخیر انداخته یا از آن صرف نظر می کنند. این مسئله تبعات و مشکلات مختلفی را به همراه داشته و سلامت دندان افراد جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد. به طور مثال پوسیدگی های دندانی افزایش و بیماری های لثه فرد را تهدید خواهد کرد و از طرفی نازیبایی ناشی از مشکلات دندانی فکی می تواند اعتماد به نفس فرد را به خطر انداخته و سلامت روان او را نیز دستخوش تهدید قرار دهد. 

منبع:سلامت نیوز


 انتشار خبر 24 آبان ماه 1397
ابتلای 40% از ایرانیان به ناهنجاریهای فک

رئیس انجمن ارتودنسی ایران گفت: ۴۰ درصد از مردم ایران مبتلا به اختلالات فکی هستند که این مسئله با اختلالات نژادی ارتباط دارد.به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان ، لادن اسلامیان رئیس انجمن ارتودنسی ایران صبح امروز در نشست خبری سومین سمپوزیوم ارتودنسی ایران که در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد، اظهار کرد: اختلالات و ناهنجاری های فک به صورت بی نظمی های دندان دیده می شود که ۳۰ تا ۴۰ درصد از مردم ایران دچار بی نظمی دندان هستند. 

وی ادامه داد: بی نظمی های متوسط کمتر از ۵۰ درصد و نوع خفیف آن نیز ۱۰ درصد از مردم ایران را شامل می شود، بیشترین مشکلات فکی مربوط به عقب بودن فک پایین و جلو بودن فک بالا است. 

رئیس انجمن ارتودنسی ایران افزود: عقب بودن فک بالا و جلو بودن فک پایین یکی از علت های مراجعه مردم برای انجام ارتودنسی است و معمولا مردم ایران عقب بودن فک پایین را و جلو بودن فک بالا را می پذیرند. 

اسلامیان اظهار کرد: هر چه اختلالات نژادی بیشتر باشد بی نظمی دندان نیز افزایش پیدا می کند و امروزه افراد بزرگسال نیز برای درمان و حتی زیبایی به متخصصان ارتودنسی مراجعه می کنند زیرا چهره مناسب اعتماد به نفس را افزایش می دهد و باعث تقویت مسائل روحی روانی نیز می شود. 

ضرورت اولویت بندی درمان های ارتودنسی بر حسب نیاز 
وی با اشاره به اینکه ما باید درمان های ارتودنسی را بر حسب نیاز تعریف کنیم، افزود: هزینه های ارتودنسی در اروپا بالاتر از ایران است و مردم برای انجام ارتودنسی در مراکز دانشگاهی باید مبلغی حدود ۴.۵ تا ۵.۵ میلیون تومان بپردازند. 

افزایش هزینه های ارتودنسی به دلیل نوسانات ارزی 
در ادامه مراسم ارباب زاده رئیس سومین سمپوزیوم علمی انجمن ارتودنسی های ایران گفت: نوسانات قیمت ارز تاثیر زیادی بر قیمت وسایل و تجهیزات ارتودنسی گذاشته است زیرا این تجهیزات از کشورهای خارجی وارد کشور می شود. 

وی بیان کرد: نوسانات قیمت ارز سبب افزایش دستمزد ها شده است به طوری که ارائه خدمات به میزان ۲۰ درصد افزایش پیدا کرده است. 

رئیس سومین سمپوزیوم علمی انجمن ارتودنسی های ایران اضافه کرد: قیمت ارز به میزان ۳ برابر افزایش پیدا کرده است اما ما در حدود ۲۰ درصد هزینه خدمات را افزایش داده ایم. 

وی یادآوری کرد: در حال حاضر بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ متخصص ارتودنس در سراسر کشور فعالیت می کنند که این آمار نشان دهنده وضعیت خوب و توزیع مناسب متخصصان این رشته در سراسر کشور است. 

کاهش شاخص DMF مردم ایران 
در ادامه مراسم کاظم دالایی دبیر علمی سومین سمپوزیوم ارتودنسی های ایران در پاسخ به سوال خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، مبنی بر وضعیت دهان ایرانیان گفت: شاخص بهداشتی DMF در کشور معمولا برای افراد ۱۲ سال اندازه گیری می شود و در سال های اخیر این شاخص کاهش پیدا کرده است و این مطلب بدان معنی است که وضعیت بهداشت دهان و دندان ایرانیان بهتر شده است. 

وی با اشاره به اینکه شاخص DMF مردم ایران از ۲.۲ به ۲ رسیده است، اظهار کرد: شاخص DMF هنگامی که عدد ۲ را نشان می دهد بدان معنی است که هر فرد ۱۲ سال دو دندان پوسیده یا خراب دارد که برای افراد بزرگسال این تعداد دندان پوسیده بیشتر است. 

وی ادامه داد: کشورهای اروپایی شاخص DMF مردم خود را با فرهنگ سازی و آموزش مناسب به صفر رسانده اند و ما نیز باید وضعیت سلامت دندان هایمان را مانند کشورهای اروپایی بهبود بخشیم. 

دالایی تاکید کرد: شرکت های بیمه مقوله درمان را تحت پوشش قرار می دهند اما حوزه زیبایی را حمایت نمی کنند و من معتقدم که همه حوزه های ارتودنسی جنبه درمانی دارند زیرا با زیبا شدن فرم صورت اعتماد به نفس فرد بالا می رود و راندمان کاری افزایش پیدا می کند. 

دبیر علمی سومین سمپوزیوم ارتودنسی های ایران ادامه داد: ۷۰ مقاله به سومین سمپوزیوم ارتودنسی های ایران ارسال شده که از میان آنها ۴۸ مقاله به صورت سخنرانی و ۱۴ مقاله به صورت پوستر ارائه و ۵ کارگاه در حاشیه این همایش برگزار می شود. 

وی گفت: امسال به دلیل مسائل اقتصادی سخنران خارجی نداریم ولی سخنران های بین المللی ایرانی تجربیات خود را در اختیار دیگران قرار می دهند. 

دالایی گفت: سومین سمپوزیوم ارتودنسی های ایران در ۳ محور ارتودنسی و زیبایی، ارتودنسی و سایر درمان های دندان پزشکی و مطب داری برگزار می شود که در این همایش ۱۲ سخنران غیرارتودنس نیز حاضر هستند. 

برگزاری ورک شاپ های علمی در حاشیه سمپوزیوم ارتودنسی های ایران 
فرهاد جعفری دبیر اجرایی سومین سمپوزیم ارتودنسی ایران گفت: این همایش از ۳۰ آبان تا ۲ آذر برگزار می شود که به دلیل مسائل اقتصادی و سیاسی سخنران خارجی نداریم. 

وی گفت: این همایش دارای ۱۵ امتیاز بازآموزی است و در آن ورک شاپ های علمی برای علاقمندان و پزشکان جوان برگزار می شود. 


 انتشار خبر 3شهریور ماه 1395
آیا ارتودنسی روش مناسبی برای پیشگیری از بیماری­های فک و دندان است؟

طبق نظر دکتر علی اکبر شهنی زاده، ارتودنسی برای پیشگیری از بیماری­های دهان و دندان بسیار پیشنهاد می شود، ارتودنسی روش مناسبی برای پیشگیری از بیماری­های دهان و دندان است و اگر این کار بدرستی و زیر نظر متخصص ارتودنسی انجام شود جلوی بسیاری از بیماری های فک و دندان گرفته می شود .

البته بهداشت دهان و دندان در طول درمان ارتودنسی از اهمیت زیادی برخوردار است که وقوف به آنها و رعایت اصول ویژه بهداشتی طی درمان ارتودنسی به سلامت بهتر دندان می انجامد.

رئیس انجمن دندانپزشکان عمومی ایران با بیان اینکه درمان های ارتودنسی با هدف برقراری رابطه بین دندانی و فکی بهتر انجام می گیرد گفت : با این درمان ها نه تنها به زیبایی بیشتر دست می یابیم بلکه می توانیم با رعایت بهداشت، از پوسیدگی های بیشتر که براثر نامرتبی و روی هم قرارگرفتن برخی از دندان ها یا فاصله بین دندانی جلوگیری کنیم.
این روش با قرار گرفتن دندان ها در محل خود و ایجاد روابط فکی صحیح، سبب تلفظ بهتر حروف و کلمات توسط بیمار و نهایتا حضور با اعتماد به نفس او در جامعه می شود.

وی همچنین در باره تصور عموم مردم از دندان عقل گفت : دندان عقل هم در جامعه ما جایگاه مناسبی ندارد و تصور عمومی مبنی بر کشیدن آن است، اگر دندان عقل مزاحم رشد و وجود بقیه دندان ها باشد بهتر است از دهان خارج شود ولی اگر جایگاه خوبی برای استفاده داشته باشد کشیدن آن تجویز نمی شود .

شهنی زاده همچنین درباره جرم گیری دندان ها گفت: جرم گیری توسط متخصان بشدت توصیه شده است، جرم بوی نامطبوع ایجاد می کند، وجود جرم به دندان آسیب می­زند، جرم گیری باید با آموزش دهان و دندان همراه باشد که جرم دوباره تشکیل نشود، جرم گیری را نباید به عنوان یک راهکار درمانی درنظر گرفت، جرم گیری برای دندان ضرر ندارد.

وی همچنین در باره استفاده از نوع خاص خمیردندان گفت: خمیر دندان های تولیدی داخل استاندارد است، مواد ساینده استاندارد دارند، فلوراید مناسب دارد اما خمیردندان به تنهایی عامل تمیز کننده نیست، خمیر دندان ماده تکمیلی تمیز کننده است و کمک به نظافت بهتر می­کند، به خمیر دندان نباید به عنوان عامل منحصر بفرد نظافت دهان و دندان نگاه کرد، باید در کنار آن از نخ دندان و مسواک مناسب هم استفاده کرد.

منبع: تی نیوز

 انتشار خبر 2تیر ماه 1395
آیا با وجود روکش دندان هم ارتودنسی امکانپذیر است؟

در جواب این سوال باید گفت بله البته محدودیت هایی وجود دارد:

اغلب توصیه می شود که روکش کردن دندان ها بعد از ارتودنسی انجام شود تا روکش ها با اکلوژن جدید تنظیم و ساخته شوند. اما گاه بیمار نمی تواند برای بعد از ارتودنسی صبر کند و باید زودتر روکش کند و یا قبلا روکش کرده و حالا تصمیم به ارتودنسی گرفته است!

حال اگر کشیدن دندان روکش شده برای ارتودنسی لازم نبوده باشد یک متخصص ارتودنسی باید تمام تلاش را بکند تا بیمار بتواند در آینده هم از روکش موجود بهره ببرد و نباید همه روکش هارا محکوم به تعویض بعد از ارتودنسی دانست!

اتصال براکت یا نگین ارتودنسی به روی دندان هایی که روکش دارند تکنیک خاصی را می طلبد و ظرافت بیشتری دارد.  گاه لازم می شود از بند های ارتودنسی در این مورد استفاده شود.

گاه لازم می شود روکش های مجاور هم تراش بخورند و جدا شوند و یا حتی بعد ها روکش ها عوض شوند.

گاه فرد بریج دارد یعنی بین دودندان با روکش پل زده شده که دندانی که وجود ندارد جایگزین شود. در این موارد تنظیم زاویه براکت ها دقیق تر و حساس تر هم می شود.

نتیجه اینکه ارتودنسی درمورد کسانی که روکش دارند هم عملی هست و حتی می توان طوری برنامه ریزی کرد که روکش بعد از ارتودنسی نیاز به تعویض نداشته باشد!

منبع: ایران دنتال نیوز

 

انتشار خبر 24 بهمن ماه 1394

ارتودنسی چقدر طول میکشد؟

یکی از سوالات رایج بیماران و متقاضیان انجام ارتودنسی طول درمان آن است. بسیاری تصور میکنند ارتودنسی نیاز به مدت زمان طولانی دارد و در این مدت نیز بیمار دردهای زیادی را متحمل میشود. بنابراین از انجام درمان ارتودنسی خودداری میکنند.به گفته دکتر سالاری متخصص ارتودنسی، طول درمان ارتودنسی به عوامل متعدد بستگی دارد. از جمله:

سن بیمار زمانی که بیمار در سنین نوجوانی اقدام به درمان ارتودنسی میکند، ریشه دندانها استحکام کافی را ندارند و در نتیجه در مدت زمان کوتاه دندانها به وسیله براکتها حرکت کرده و در جای اصلی خود قرار میگیرند. بنابراین می توان گفت، به هر میزان که سن افزایش یابد، طول مدت درمان نیز بیشتر میشود.

تخصص ارتودنسی تخصص و مهارت ارتودنتیست تاثیر زیادی بر نحوه و طول مدت درمان دارد. زمانی که بیمار نتواند دندانپزشک خوب انتخاب کند، نهایتا طول مدت درمان وی افزایش مییابد چرا که نحوه نصب براکتها به خوبی انجام نمی شود.

میزان نامرتب بودن دندانها بر اساس تشخیص متخصص ارتودنسی به هر میزان که دندانهای بیمار نامرتب تر باشند، مدت زمان درمان ارتودنسی نیز افزایش مییابد. بیمارانی که دندانهای آنها به عارضه کمتری دچار هستند، در مدت کوتاهی درمان میشوند.

جنس براکتهانوع و جنس براکتها تاثیر زیادی بر میزان مدت درمان ارتودنسی دارد. اگر از براکتهای سرامیکی استفاده شود، به دلیل عدم استحکام کافی، مدت زمان درمان بیشتر طول میکشد. این در حالی است که براکتهای فلزی توانایی بیشتری دارند و در نتیجه درمان در مدت زمان کوتاهتری انجام میشود.

نوع براکتهابا توجه به اینکه دو نوع براکت ثابت و متحرک داریم، اگر از براکتهای ثابت استفاده شود، مدت زمان درمان ارتودنسی کوتاهتر از زمانی است که از براکتهای متحرک استفاده میشوند.

سلامت دندانهای بیمار سلامت دهان و دندان بیمار، یکی دیگر از معیارهای تعیین مدت زمان درمان ارتودنسی است. اگر فرد به بیماریهای لثه یا دندان مبتلا شود، طول درمان افزایش مییابد. برای مثال اگر در میانه درمان یکی از دندانهای بیمار به شدت پوسیده شود، باید براکتها خارج و دندان ترمیم شود.

انتشار خبر 2 دی ماه 1394

آیا در کهنسالی ارتودنسی امکانپذیر است

به گفته متخصصان ارتودنسی بر خلاف آنچه مردم فکر می کنند ارتودنسی فقط مختص کودکان نیست و ارتودنسی در هر سنی به شرط سلامت لثه و دندانها امکانپذیر می باشد.

درمان ارتودنسی قبل از بلوغ خیلی راحتتر و در مدت کمتری انجام می شود، البته مدت درمان بستگی به عوامل مختلفی مانند نوع و شدت ناهنجاری دندان فکی و نیز همکاری بیمار با متخصص ارتودنسی نیز دارد.

در صورتی که فرد لثه و دندانهای سالمی داشته باشد تا سنین بالا مثلا 50 سالگی می‌تواند درمان ارتودنسی را با هدف ردیف کردن دندان‌ها انجام دهد. البته همانطور که گفته شد هر چه سن بالاتر می‌رود استخوان‌ها هم محکم‌تر می‌شوند، ریشه‌های دندان‌ها فرم می‌گیرند و دندان‌ها به سختی جابه‌جا می‌شوند در نتیجه مدت درمان طولانی تر خواهد شد.

مدت درمان ارتودنسی معمولا دو سال به طول می انجامد که طی این مدت باید بیمار به صورت منظم هر ماه به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کرده و تحت نظر باشد که باز این نیز ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد.

 

انتشار خبر 20 مهر ماه 1394

  چگونه زیبایی دندانهای خود را حفظ کنیم

به گفته متخصص ارتودنسی دکتر خامسی، ارتودنسی علم ردیف کرن و جابه‌جا کردن دندان‌های نامرتب است و توسط متخصصینی که دوره سه‌ساله آموزش ارتودنسی را پس از دندان‌پزشکی عمومی گذرانده‌اند، انجام می‌شود.

ارتودنسی به دو دسته ارتودنسی متحرک که قابلیت در آوردن و گذاشتن مجدد دارد و ارتودنسی ثابت تقسیم می‌شوند. در ارتودنسی‌های ثابت حلقه‌هایی به نام براکت دور دندان می‌افتند و با سیم ثابت می‌شوند و در واقع روی سطح بیرونی دندان قرار می‌گیرند.

سالیان سال بیماران جوان از اینکه ارتودنسی روی دندان‌هایشان زیبایی‌شان را گرفته ناراضی بودند به همین علت متخصصان درصدد برآمدند راهی را برای حل این نارضایتی ابداع کنند تا اینکه براکت‌ها و سیم‌های آن را در پشت دندان قرار دادند و این روش را خط نامرئی نام نهادند.

متخصصان بعد از مشاهده مشکلات روش خط نامرئی شامل محدودیت حرکات زبان و اشکال در صحبت کردن بر آن شدند که ارتودنسی‌هایی از جنس پلاستیک بسازند و روی دندان‌ها قرار دهند منتها این نوع ارتودنسی چون از جنس پلاستیک شفاف‌اند اندکی نامرئی هستند و کم‌تر از ارتودنسی‌های ثابت قدیمی جلب توجه می‌کنند.

تعویض مرتب و چند ماه به چند ماه توسط متخصصان، هزینه‌ی گران‌تر از شیوه‌های قدیمی و کارایی نداشتن آن‌ها در مواردی که دندان‌ها بسیار نامرتب و جلو و عقب هستند از اشکالات این نوع ارتودنسی هاست.

در دنیا و حتی در کشور ما متخصصان ارتودنسی برای حالات ساده و به قولی مواردی که دندان‌ها به اندک حرکتی برای مرتب شدن احتیاج دارند برای بیماران از این نوع ارتودنسی استفاده می‌کنند و در کل کشور روشی بسیار مناسب برای افراد جوان است که از پلاک‌های شفاف از جنس پلاستیک جای سیم‌ها و براکت‌هایی با ظاهر نه چندان زیبا استفاده کنند.
منبع خبر باشگاه خبرنگاران جوان


انتشار خبر 23 اردیبهشت ماه 1394

  تولید خمیر دهان شویه گیاهی مختص درمان ارتودنسی

محققان یک مجموعه کشت و صنعت دانش بنیان موفق شدند با استفاده از گیاه مرزه، خمیر دهان شویه ای را مختص افراد تحت درمان ارتودنسی تولید کنند.

دهان محل مناسبی برای رشد قارچ‌ها و باکتری‌ها است، محققان علوم پزشکی، بهداشت دندان را به عنوان اولین مرحله از محافظت در برابر عفونت‌های میکروبی دهان می‌دانند. در این میان عفونت‌های دهان و دندان مانند پوسیدگی دندان و بیماری بافت طوق و لثه تقریبا از تمامی عفونت ها مهم ترند

داوود نیک‌صالحی، مسوول تحقیق و توسعه واحد تولیدکننده این خمیر دهان شویه با بیان اینکه خمیردندان و دهان شویه اورتودنتول طی تحقیقات گسترده از گیاه مرزه خوزستانی تهیه شده است، گفت: این خمیر دهان علاوه بر قدرت پاک‌کنندگی و سفیدکنندگی دندان، ضد عفونی کننده و ضد قارچ است.

خمیر دندان تولیدی علاوه بر مسواک زدن و پاک کردن دندان‌ها، محیط دهانی را از هر گونه عوامل عفونی کننده و بیماری‌زا پاک می‌کند، این فرآورده در واقع خمیر شستشوی اختصاصی در ارتودنسی است که مانع فعالیت‌های میکروبی و پوسیدگی دندان‌ها در طول زمان ارتودنسی می‌شود و شدت دردهای اولیه فک را نیز کاهش می‌دهد.

نیک‌صالحی اثرات پاک کننده و ضد پلاک، اثرات ضد قارچی، ضد درد، حساسیت و التهاب، اثرات آنتی سپتیک دهان و لثه، ضد التهاب و حساسیت ناشی از پروتزهای دندانی، اثرات ضد آفت و اثر ضد بدبویی دهان را از دیگر ویژگی‌های این خمیر دهان عنوان کرد. این خمیر دهان دارای IRC است وعلاوه بر مصرف عمومی توسط پزشک نیز تجویز می شود.

 

انتشار خبر 1 اردیبهشت ماه 1394

  چگونگی درمان ارتودنسی

زیبایی لبخند و وضعیت ظاهری دندانها می تواند در اعتماد به نفس و کیفیت زندگی افراد نقش مهمی ایفا می کند. درمان ارتودنسی در ارتقاء زیبایی لبخند نقش اساسی دارد و در کنار درمانهای زیبایی دندانپزشکی می تواند بهترین نتایج را فراهم کند.

امکان حرکت دندانها در هر سنی به شرط سلامت لثه و بافتهای نگهدارنده دندان وجود دارد اگر چه با افزايش سن مختصری سرعت حرکت دندان کاهش می يابد.

 درمان ارتودنسی متحرک با استفاده از پلاکهای متحرک می باشد که توسط خود بيمار در دهان قرار داده شده و در هنگام غذا خوردن از دهان خارج می شود، بنابراين نتيجه اين درمانها کاملا وابسته به همکاری بيمار است.

و اما در درمان ثابت ارتودنسی، هدف، حرکت دندانها و اصلاح روابط دندانهای دو فک با هم می باشد.

در پايان درمانهای ارتودنسی برای تمام بيماران بايد از درمانهای نگهدارنده استفاده کرد که بسيار مهم است .هدف از اين مرحله در واقع وفق دادن لثه و بافتهای نگهدارنده دندان با وضعيت جديد است. از آنجايي که لثه بافتهای نگهدارنده دندانها مثل کش می ماند بعد از درمان ثابت مدتی زمان نياز است تا اين بافتها خود را در وضعيت جديد بازسازی کرده و جلوی برگشت نتايج گرفته شود.

اولین رشته تخصصی از علم دندانپزشکی، ارتودنسی است که به تشخیص، پیشگیری و درمان ناهنجاریهای دندانی و فک و صورت می پردازد. به بیان ساده، مرتب کردن بهم ریختگی دندانها در حیطه تخصص ارتودنسی می باشد.

 

انتشار خبر 17 فروردین ماه 1394

عوارض ناشی از درمان ارتودنسی

اگر درمان ارتودنسی توسط متخصص ارتودنسی و به طور صحیح انجام شود عوارض آن بسیار محدود می شود اما آنچه که به عنوان عوارض درمان ارتودنسی در جامعه مطرح است، عمدتا مربوط به عوارض درمان هایی است که توسط افراد فاقد صلاحیت انجام شده   از جمله عوارض مهم درمان ارتودنسی برگشت درمان ارتودنسی می باشد که در دو گروه کلی به مشکلات فکی و جابه جایی دندان ها تقسیم می شود.

مشکلات فکی درمان شده در دوران رشد با اتمام دوره رشد تغییری پیدا نمی کنند. این درمان ها معمولا زمانی انجام می شوند که بلافاصله بعد از آن درمان ارتودنسی ثابت انجام شود تا کنترل مناسب برای پیشگیری از خطر برگشت صورت گیرد.با بالغ شدن فرد امکان تغییر در شکل کلی فک بالا و پایین در جهت مثبت یا منفی، کاهش قابل ملاحظه ای پیدا می کند.حرکت و جابه جایی دندان ها در تمام سنین قابل انجام است. درمان صحیح و کامل ارتودنسی در ۹۵درصد موارد برگشت عمده ای ندارد، ولی تغییرات بسیار خفیف بعد از درمان ارتودنسی لازم و بخشی از روند تکاملی است.

از دیگر عوارض درمان ارتودنسی تحلیل یا کوتاه شدن طول ریشه است، احتمال تحلیل و کوتاه شدن ریشه در بیماران ارتودنسی بسیار کم و بین سه تا پنج درصد موارد است.


انتشار خبر 12اسفند ماه 1393

روش جدید ارتودنسی نامریی

به گفته متخصصان ارتودنسی، در ارتودنسی‌های نامرئی اتصالات پشت دندان‌ها قرار گرفته و چیزی در جلوی دندان مشاهده نمی‌شود.

برای این نوع ارتودنسی سیستم‌های متعددی به کار گرفته و قالب‌گیری‌های آن در کشورهای خارجی انجام می‌شود. یعنی اندازه‌های قوس‌ها ارسال شده و آن‌ها مطابق این اندازه‌ها قالب‌ها را می‌سازند.

این نوع ارتودنسی‌ نامرئی بسیار هزینه ‌بر است. بنابراین اگر این کار با هزینه‌ای کمتر انجام شود، مناسب نبوده و باید نسبت به انجام آن در کمال صحت شک کرد.

در خصوص عوارض این قبیل ارتودنسی‌ها،باید گفت از آنجا که این دستگاه‌ها معمولا برای مرتب کردن دندان‌ها به کار می‌رود، ممکن است به دلیل استفاده از سمباده و فرز مینای دندان را کاهش دهند و عمر آن را به خطر بیندازند.

متخصصان ارتودنسی می گویند انجام ارتودنسی نامرئی نیازمند دقت و تجربه است و در بعضی مواقع انجام این ارتودنسی‌ها دچار مشکل شده و دندان‌ها به هم نمی‌رسد و یا می‌چرخد.

در انجام برخی از ارتودنسی‌های نامرئی از قطعات شفاف و حساب شده‌ استفاده می‌شود که از جایشان خارج می‌شوند که اگر پس از مدتی دوباره استفاده نشوند، ممکن است مشکل ایجاد کنند.

نتیجه اینکه قیمت این ارتودنسی‌ها بسته به اینکه از کدام کمپانی خریداری شوند متفاوت بوده و معمولا قالب‌هایی که در ایران استفاده می‌شود از دبی یا آلمان وارد می‌شوند که هزینه‌های این ارتودنسی‌ها را افزایش می‌دهد.

 

انتشار خبر 2اسفند ماه 1393

استفاده از خلال دندان موجب آسیب لثه می شود

به گفته بعضی از دندانپزشکان خلال دندان جایگزین مسواک، نخ دندان و دیگر ابزارهای مناسبی مثل نخ دندان نیست و استفاده نادرست از آن به آسیب لثه منجر می‌شود.

موثرترین روش تمیز کردن دهان و دندان فارغ از مسواک و خمیردندان در واقع حرکت فیزیکی برای تمیزکردن سطوح دندان‌هاست.در این مسیر استفاده از مسواک و نخ دندان با روش‌های علمی مشخص شده مسئله خاصی نیست اما در برخی افراد که وضعیت خاصی دارند استفاده از این ابزار به تنهایی کافی نیست.

 به گفته عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی دکتر فاطمی: افرادی که در دندان‌های خود بریج دارند؛ همچنین بیمارانی که به خاطر بیماری لثه و امثال آن در بین دندانهایشان فضاهای وسیعی دارند نخ دندان نمی‌تواند به تنهایی در تمیز کردن دندان‌ها نقش داشته باشد.

سوپر فلاس، قطعه نخ دندانی است که دارای یک سر سفت است که می‌تواند به سادگی از زیر بریج عبور کرده و با حرکت نخ در زیر دندان به تمیزی آن کمک کند.این نوع از نخ دندان‌ها اغلب حجیم‌تر و قطورتر از نخ دندان معمولی هستند و می‌توانند فضاهای وسیعی را تمیز کنند.

مسواک بین‌ دندانی نیز ساختاری شبیه شیشه‌شوی دارد و در اندازه‌های مختلف برای تمیز کردن سطوح بین‌ دندانی و حتی زیر بریج کاربرد دارد.

وسیله‌ای که اصطلاحاً خلال دندان نامیده می‌شود و معمولاً برای خارج سازی غذای گیرکرده بین دندانی مورد استفاده قرار می‌گیرد و سخت و چوبی است اغلب موارد بیش از آنکه به تمیز کردن دندان‌ها منجر شود و جایگزین نخ دندان و مسواک باشد باعث آزار به لثه می‌شود.استفاده طولانی مدت از خلال دندان موجب تحلیل لثه بین دندانی می‌شود.

این امر به واسطه ساختار انعطاف ناپذیر و گاهی باقی ماندن ذرات خلال چوبی در لثه ایجاد می‌شود.برخی محصولاتی از این دست با اندازه بسیار ظریف و از جنس پلاستیک نیز در بازار موجود است که استفاده از آنها منحصر به موارد خاصی است.

در نتیجه خلال دندان جایگزین مسواک، نخ دندان و دیگر ابزارهای مناسب نخ دندان نیست و استفاده نادرست از آن به آسیب لثه منجر می‌شود.


انتشار خبر 25بهمن ماه 1393

منتشر شده در شفا آنلاین

به گزارش  شکاف لب و کام مشکل دردناکی است که امروزه توسط متخصصان ارتودنسی حل شده است.

یکی از نواقص زایشی بدن لب شکری است. در این حالت بخشی از لب نوزاد باز می‌ماند و گوشت آن رشد کافی نداشته‌است.حالت لب‌شکری ممکن است هم‌زمان با کام شکافته رخ بدهد.

شکاف لب و کام از شایع‌ترین نقایص دهانی- صورتی است که مورد توجه محققان قرار گرفته‌است. درمان شکاف لب همراه با شکاف کام و یا بدون آن، انجام جراحی‌های متعدد، گفتار درمانی و درمان‌های ارتودنسی و دندانی را بخصوص در ۱۸ سال اولیه عمر می‌طلبد. ارائه اطلاعات لازم به والدین این کودکان و انجام درمان‌های پزشکی- دندانپزشکی به هنگام، می‌تواند در بهبود وضعیت بسیار مؤثر باشد.

درمان شکاف لب و کام یکی از نمونه های پیشرفت اعجاب آور علوم دندانپزشکی محسوب می شود. دندانپزشک کودکان، متخصصین ارتودنسی و جراحان فک و صورت مسئول مستقیم مراقبت‌های دندانی- فکی این بیماران می‌باشند. رابطه قوی بین تعداد و شدت مشکلات دندانی با نوع و شدت شکاف وجود دارد. مراقبت‌های دندانی پیشگیری نیز از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا اکلوژن دندانی دست نخورده کودک، بخصوص در ناحیه شکاف، پایه‌ای برای درمان‌های ارتودنسی و جراحی بعدی محسوب می‌گردد.

در درمان این عارضه باید با متخصص ارتودنسی مشورت شود تا در صورت لزوم دستگاه های ارتودنسی ساخته شود تا تغذیه کودک بهتر انجام شود. لب و کام این بیماران نیاز به جراحی برای بسته شدن شکاف دارد که این کار توسط جراح فک و صورت انجام می شود. معمولاً لب ها در 10 هفتگی بعد از زایمان و کام قبل از یک سالگی توسط جراح فک و صورت بسته می شوند.درمان ارتودنسی متحرک معمولا از پنج تا شش سالگی شروع می شود و تا حدود 12 سالگی ادامه می یابد. هدف از این درمان وسیع کردن قوس دندانی فک بالا، ردیف کردن دندان های قدامی و تصحیح ناهنجارهای فکی است. فاز اول درمان های ارتودنسی باید قبل از انجام پیوند استخوان صورت گیرد تا باعث ایجاد بستر مناسب جهت رویش دندان ها در فک و محل شکاف شود. در این مرحله دندان های اضافه اطراف شکاف باید با یک طرح درمان مناسب خارج شوند. در بسیاری از بیماران دارای شکاف لب و کام تعداد زیادی از دندان ها غایب هستند که در این بیماران باید بر حسب مورد، فضای دندان غایب با سایر دندان ها پر یا در صورت نیاز فضای دندان غایب حفظ شود و در ناحیه دندان غایب ایمپلنت قرار داده شود. با درمان های متحرک ارتودنسی باید دندان های فک بالا و پایین ردیف شوند و از آن جایی که در این بیماران تمایل به عقب ماندگی رشد فک بالا وجود دارد، باید با دستگاه های متحرک فک بالا را به سمت جلو هدایت کرد تا هم دندان ها و هم اسکلت فک بالا به سمت جلو حرکت کنند. پس از 12 سالگی با رویش دندان های دایمی بیمار نیاز به ارتودنسی ثابت فکین دارد و با کمک ارتودنسی ثابت می توان دندان های هر دو فک را ردیف و با یکدیگر هماهنگ کرد. در حین درمان ارتودنسی، بیمار ممکن است نیاز به گفتار درمانی داشته باشد که معمولا فرد به متخصص گفتار درمانی ارجاع داده می شود یا ممکن است به علت وجود شکاف در ناحیه فک بالا بیمار نیاز به پیوند استخوان در ناحیه شکاف داشته باشد. اگر تمام درمان های ارتودنسی به موقع انجام شود می توان این گونه از بیماران را به خوبی درمان کرد.

بسیاری از کودکانی که با شکاف لب و کام به دنیا می آیند با مدیریت درمانی بهینه چهره ای مناسب پیدا می کنند و گفتارشان مطابق همسالان شان می شوند و این وظیفه مهم متخصصان ارتودنسی است که به نحو مقتضی آن ها را راهنمایی کنند.


انتشار خبر 8 بهمن ماه 1393

منتشر شده در جام جم آنلاین

روشی جدید برای درمان ارتودنسی

تا کنون روش های مختلفی برای بهینه سازی ارتودنسی صورت گرفته است. محققان ایرانی موفق شدند تا ازطریق بهینه سازی زاویه قرارگیری ایمپلنت از طریق شبیه سازی سه بعدی، بهترین زاویه در ایمپلنت های کامی را مشخص کنند.

ایمپلنت درمانی است که 2 وجه کاملا متمایز و مرتبط جراحی و پروتز را در ذات خود دارد. اگرچه این جراحی ها بسیار ساده هستند، ولی به هر حال باید با دقت و مرحله به مرحله انجام شوند. برای جراحی ایمپلنت، لثه روی استخوان در ناحیه بی دندانی برش می خورد و کنار زده می شود. سپس استخوان در چند مرحله با میلهای متفاوت سوراخ می شود و در نهایت ایمپلنت داخل حفره ایجاد شده پیچ می شود. پس از سپری شدن مدت زمانی مشخص، بسته به ناحیه ای که ایمپلنت گذاشته شده است، مراحل درمانی پروتز آغاز می شود. البته روند درمان با ایمپلنت در طول سال های اخیر دستخوش تغییرات زیادی شده است.

آرش پورستاربجه میر، مجری طرح «بهینه قرارگیری ایمپلنت کامی به روش آنالیز اجزای محدود» و گفت: این زاویه درمان، در افراد با دندان های جلو زده در فک بالا به کار می رود چرا که می تواند روش مناسبی برای درمان و برگرداندن به حالت اولیه دندانی باشد.

پژوهشگر مرکز تحقیقات مواد دندانی دانشکده دندانپزشکی با اشاره به اینکه شناسایی زاویه قرار گیری ایمپلنت کامی می تواند به عنوان روشی جدید در ارتودنسی باشد، افزود: در این تحقیقات، زوایای ۹، ۳۰،۴۵، ۵۵، ۷۰، ۹۰، ۱۱۰، ۱۲۵، ۱۵۰ در ایمپلنت های کامی اندازه گیری شده و در نهایت توانستیم بهترین زاویه را بدست آوردیم.

و با تاکید بر اینکه بهترین زاویه قرارگیری ایمپلنت های کامی، ۳۰ درجه است، اظهار داشت: از این طریق با بهینه سازی زاویه قرارگیری ایمپلنت های کامی از طریق شبیه سازی سه بعدی و به روش آنالیز اجزای محدود، کمترین تنش به استخوان های فک و صورت وارد می شود و این درمانی است که از لحاظ پایداری و میزان موفقیت بیشترین میزان را دارد.

این طرح، در بیستمین جشنواره تحقیقات پزشکی رازی در کمیته تخصصی علوم دندانپزشکی، در رتبه محقق جوان برگزیده شده است.


انتشار خبر 30 دی ماه 1393

منتشر شده در ممتاز نیوز 

سن مناسب برای درمان ارتودنسی

یکی از سوالات متداول ارتودنسی اینست که درمان ارتودنسی چه مدت طول خواهد کشید و آیا این مدت برای همه اشخاص یکسان است

دکتر عبدالرضا جمیلیان متخصص ارتودنسی و عضو انجمن بین المللی ارتودنسیت ها در گفتگو با خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران گفت: دستگاههای ارتودنسی مخصوص کودکان نیست بلکه در هر سنی بە شرط آنکه سلامت لثه ها و دندانها حفظ شده باشد می توان عمل ارتودنسی را انجام داد. که البته در سنین قبل از بلوغ انجام این کار بهتر است.

وی تصریح کرد: طول درمان بستگی بە نوع و شدت ناهنجاری دندان فکی، سن بیمار و نیز همکاری وی با متخصص ارتودنسی دارد.

دکتر جمیلیان خاطر نشان کرد: البته شایان ذکر است کە بە طور میانگین طول دوره درمان ارتودنسی در حدود ۲ سال بوده و فرد باید در این مورد تحت نظر متخصص باشد و بیماران بە طور معمول هر چهار تا شش هفته یکبار معاینه شوند کە البته باز هم نظر متخصص در این باره ضروری است.

دکتر دی لئون معتقد است که در هر سنی می توان برای زیباتر شدن لبخند و فرم دندان ها اقدام کرد اما به طور طبیعی و معمول بهترین زمان برای شروع به مراقبت های مربوط به زیبایی و نظم دندان ها یا همان ارتودنسی که بهترین و بالاترین نتیجه مثبت را حاصل می کند زمان آغاز دیده شدن بی نظمی در دندان هاست که همان زمان ریخته شدن دندان های شیری و اتمام رشد دندان های دائمی است.

سازمان دندانپزشکان آمریکا بهترین زمان برای معاینات دندان پزشکی را سن 7 سالگی و بهترین زمان برای آغاز ارتودنسی البته بعد از تشخیص به نیاز 8-9 سالگی می دانند چرا که در این سن طیف رشد مجدد و تغییرات دندان ها قابل تشخیص است و اگر مشکلی در شکل دندان ها و یا حتی سلامت آنها وجود داشته باشد در بهترین زمان تشخیص داده می شود.

در این سنین به دلیل شروع رشد دندان های آسیاب بزرگ دندانپزشک توانایی ارزیابی حالات و فرم بندی دندان ها را دارد و به راحتی می تواند تشخیص دهد که فک بالا و پایین در چه زاویه ای نسبت به عقب و جلو بودن قرار خواهند گرفت.

نظر کلی دندانپزشکان ایران و کشورهای اروپایی و آمریکایی بر این است که حداکثر فرصت زمانی تا 10 و تعداد معدودی تا 12 سال است و بعد از آن نتیجه دلخواه به راحتی حاصل نمی شود و بعد از این سنین رشد دندان ها و فک تا حد بالایی کامل شده اند.

بسیاری افراد در سنین بالاتر تصمیم به انجام ارتودنسی می گیرند که این افراد باید توجه داشته باشند که رشد فک و دندان ها به پایان رسیده است و انجام هر کاری در این سن ممکن نیست اما اگر ارتودنسی در این سنین با هدف ردیف کردن دندان ها باشد قابل انجام است البته به شرطی که لثه های سالمی داشته باشند.

پس مرتب کردن دندانها در سنین بالا با توجه به داشتن لثه های سالم علاوه بر پیچیدگی بیشتر قابل انجام است اما تغییرات در فک امکان پذیر نمی باشد.


انتشار خبر 11 دی ماه 1393

ارتودنسی نامرئی

به گزارش خط امید بهشهر دکتر الهیار گرامی، اظهار کرد: امروزه به واسطه یکسری مواد نسبتا قابل انعطاف شفاف که روی دندان قرار می‌گیرد ارتودنسی نامرئی به سبک جدید انجام می‌شود به طوری که یک ورقه شبیه نایلون ولی با ضخامتی بیشتر از آن به عنوان براکت بر روی سطح دندان محکم می‌شود.

وی اضافه کرد: این روش اگرچه از نظر ظاهری مزیت نامرئی بودن را دارد اما نباید از آن توقع زیادی داشت. در واقع هر درمانی که با وسایل دیگر قابل به انجام است نمی توان با ارتودنسی نامرئی اجرا کرد. این شیوه برای برخی حرکات دندانی بویژه ناهنجاری‌های دندانی و اسکلتی عدم تجویز دارد چرا که تکیه گاه مناسبی نداشته و قادر نیست از این طریق به اهداف مورد نظر دست یابیم.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با بیان اینکه در ارتودنسی گاهی لازم است دندان‌ها از دهان خارج شوند، گفت: تاج و ریشه دندان باید به موازات یکدیگر حرکت کنند، چنانچه محل تکیه گاه در ارتودنسی درست و به جا نباشد تنها تاج‌ها به سمت هم هل داده می شوند. در شیوه ارتودنسی نامرئی تقریبا ۱۸ تا ۲۰ درصد جابجایی دندانی موفقیت آمیز است.

دکتر گرامی یادآور شد: از آنجا که در ارتودنسی نامرئی امروزی، سطح دندان‌ها در طول زمان زیادی پوشیده می شود لذا این موضوع خود عاملی برای پوسیدگی دندان می شود.

سرپرست آموزش تخصصی بخش ارتودنسی دانشگاه علوم پزشکی تهران در پایان با اشاره به اینکه حرکات دندانی در این شیوه در راستای عمودی امکان پذیر نیست، اظهار داشت: اصلاح دندان‌هایی با اختلافات جزئی در بعد لبی زبانی یعنی دندان‌های جلوآمده یا عقب رفته همچنین مواردی که خرد خرد جابجا کردن دندان مدنظر است را می توان بوسیله ارتودنسی نامرئی انجام داد.


انتشار خبر 3 دی ماه 1393

منتشر شده در جام جم آنلاین

 تکنولوژی های جدید ارتودنسی دندان

یک عضو انجمن ارتودنتیست های ایران، با اشاره به رواج برخی تکنیک های جدید درمان ارتودنسی دندان در کشور، هشدار داد: در مورد برخی کارکردهای این روش های درمانی در تبلیغات، غلو می شود.

به طور کلی نیرو های ارتودنسی به منظور حرکت دندان ها در جهت مطلوب توسط سیم های ارتودنسی از طریق براکت ها در سطوح دندان های مختلف قرار می گیرند ، اعمال می شوند در سیستم های معمولی ارتودنسی سیم ها توسط الاستیک ها درون براکت قرار داده می شوند و طی جلسات متوالی که معمولأ هر چهار هفته یک بار است این الاستیک ها تعویض می شوند شایان ذکر است که هنگام تعویض این الاستیک ها بیمار ممکن است احساس ناراحتی کند.

با توجه به این مسائل و پیشرفت ها علم ارتودنسی در حال حاضر براکت هایی معرفی شده اند که دیگر نیازی به تعویض الاستیک برای اعمال نیرو به دندان ندارد و سیم های ارتودنسی توسط یک دریچه داخل براکت نگه داشته می شود مزیت این روش به دلیل این که سیم داخل یک محفظه فلزی قرار می گیرد و دیگر نیازی به مراجعه هر چهار هفته یک بار ندارد و ویزیت های ارتودنسی به مدت دو ماه یک بار کاهش می یابند به دلیل اعمال نیرو به صورت مداوم در سطح دندان و در سطح فیزیولوژیک حرکت دندانی به صورت مطلوب با کمترین عارضه جانبی از قبیل درد و تحلیل ریشه اعمال می شود فواصل طولانی مدت ویزیت در روش دیمون از مهم ترین مزایای این روش به ویژه در بیمارانی است که از مناطق خاص مراجعه می کنند و به دلیل مسافت یا مشغله کاری در هر ماه نمی توانند برای تنظیمات به مطب ارتودنسی مراجعه کنند.

دکتر مسعود داودیان در گفت و گو با جام جم افزود: مثلا گفته می شود برخی براکت های ارتودنسی (تحت عنوان سیستم دیمون) در هر شرایطی نیاز به کشیدن دندان را منتفی می کنند یا طول درمان را کاهش می دهند و یا کاربرد آنها نیازی به دارا بودن تخصص از سوی درمانگر ندارد که چنین مواردی اصلا صحت ندارد.

دکتر داودیان خاطرنشان کرد: البته در اینکه ارتودنسی دندان به روش دیمون، درمان را تسهیل کرده است، هیچ شکی نیست ولی این موضوع بدان معنا نیست که استفاده از آن در هر بیمار ارتودنسی، مقرون به صرفه باشد و یا دندانپزشکان هم بتوانند بدون تخصص آکادمیک ارتودنسی از آن استفاده کنند، زیرا این تکنولوژی های درمانی صرفا ابزارهایی هستند که همچنان برای رسیدن به نتیجه مطلوب، مستلزم مراجعه بیمار به متخصص ارتودنسی است.

سیستم دیمون یکی از روش های جدید ارتودنسی است که از براکت های با قابلیت باز و بسته شدن خودکار استفاده می کند.


انتشار خبر 24 آذر 1393

دستاوردهای جدید ارتودنسی بیشتر جنبه تبلیغاتی و تجاری دارد

یک متخصص ارتودنسی با اشاره به اینکه مقالات کاربردی در زمینه تازه‌های ارتودنسی در کشور نوشته شده است، گفت: متاسفانه شرکت‌های تجاری فعال در زمینه تجهیزات ارتودنسی و دندانپزشکی بیش از سلامت به دنبال مطرح کردن برند خود در دنیا هستند.

دکتر الهیار گرامی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، اظهار کرد: ابداع وسایل نوین و شیوه‌هایی جدیدتر در زمینه ارتودنسی، از زمانی که مواد مختلف مورد آزمایش قرار می‌گیرند تا مرحله‌ای که به دهان رسیده و به اجرا درآیند، یک پروسه طولانی و زمان بر است لذا پیشرفت‌های صورت گرفته در این حوزه کمتر به چشم می‌آید.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، گفت: 10 سالی است، آلیاژهای متنوعی به عنوان سیم های ارتودنسی مورد استفاده قرار می گیرد که نیروهای قابل قبولی به دندان وارد کرده و درد بیماران را نیز کاهش می دهد. تحقیقات بیشتر روی این مواد و استحکام آنها همچنان در دنیا ادامه دارد.

وی با اشاره به اینکه به تازگی در دنیا تبلیغاتی نسبت به وسیله‌ای به نام ویبریشن در حوزه ارتودنسی مطرح است، افزود: این وسیله به منظور خون رسانی بهتر به دهان در افرادی که دندان‌های خود را ارتودنسی کرده‌اند، مورد استفاده قرار می‌گیرد و ارزش دندانپزشکی ندارد به طوری که بر روی قوس دندانی قرار گرفته و با حرکاتی ظریف عمل خون رسانی را بهبود می بخشد. باید توجه داشت این موضوع تنها در حد مطالعه بوده و هنوز به بازار ارائه نشده است.

دکتر گرامی با بیان اینکه مقالات کاربردی در زمینه تازه‌های ارتودنسی در کشور نوشته شده است، ادامه داد: در حوزه ارتودنسی و مسائل دندانپزشکی از آنجا که علاوه بر سلامت بحث زیبایی افراد نیز مطرح است لذا باب شدن و گسترش بسیاری از وسایل و تجهیزات جدید در این حوزه ها در دنیا بیشتر جنبه تبلیغاتی داشته و شرکت های تجاری در این میان به دنبال سود خود هستند.

وی در ادامه افزود: متاسفانه اغلب این موسسات خواستارند که یافته های جدید در زمینه ارتودنسی را به نام برند خود به ثبت رسانده و با ارائه دستاوردهای جدید در بازارهای جهانی مطرح شوند.

این متخصص ارتودنسی در پایان تصریح کرد: از جمله شیوه های نوین در ارتودنسی، می توان به جراحی های خیلی ظریفی اشاره کرد که مسیر حرکت دندان ها را با تغییرات جزئی تسریع می‌کند که این مبحث نیز در حد مطالعاتی و ارائه مقاله است.


منبع خبرگزاری ایسنا

۴۵ درصد مردم نیازمند خدمات ارتودنسی هستند

«دوازدهمین کنگره بین‌المللی انجمن ارتودنتیست‌های ایران» با حضور رییس سازمان نظام‌پزشکی کشور و نیز جمعی از متخصصان داخل و خارج در رشته‌های ارتودنسی، پروتز و جراحی فک و صورت، آغاز به کار کرد.

به گزارش سرویس «سلامت» ایسنا، رییس سازمان نظام پزشکی کشور گفت: ۴۵ درصد از مردم نیازمند خدمات ارتودنسی هستند؛ این در حالیست که با وجود بالا بودن هزینه‌های درمان ارتودنسی، بیمه‌ها، این خدمات را پوشش نمی‌دهند.

دکتر علیرضا زالی اظهار کرد: ارتودنسی نیازمند خدمات بیمه پایه و تکمیلی است که متاسفانه در کشور ما به دلیل آنکه کارکرد این رشته تنها در حوزه زیبایی و به عنوان درمانی لوکس تلقی می‌شود، خدمات بیمه‌ای برای اینگونه درمان‌ها در نظر گرفته نشده، درحالی که خدمات ارتودنسی در ابتدا جنبه درمانی و سپس جنبه زیبایی دارند.

وی با بیان اینکه مداخلات درمانی ارتودنسی باید از سنین نوجوانی و قبل از بلوغ صورت گیرد، یادآور شد: در این سن با وجود رشد استخوانی فک‌ها و نرم بودن استخوان‌ها، درمان مناسب خواهد بود؛ در غیر این صورت می‌بایست، جراحی و درمان‌های پیچیده صورت گیرد که هزینه بسیار بالایی را بر بیماران تحمیل می‌کند.

رییس سازمان نظام پزشکی کشور اظهار داشت: یکی از مهمترین موضوعات در درمان‌های ارتودنسی، آموزش به بیماران و مردم در زمینه زمان مناسب برای انجام ارتودنسی است.

وی گفت: درمان ارتودنسی حدود ۲ تا ۳ سال و گاهی بیشتر نیاز به زمان دارد و در این شرایط، همکاری اطرافیان و خانواده برای همراهی بیمار بسیار ضروری است.

دکتر زالی ادامه داد: رشته ارتودنسی در ایران از پیشرفت‌های قابل توجهی برخوردار است و در این زمینه متخصصان ارتودنسی توانسته‌اند، همگام با سایر کشورهای پیشرفته خدمات مناسبی را به بیماران ارایه کنند.

وی تصریح کرد: یکی دیگر از چالش‌های پیش‌روی ارتودنتیست‌ها، مالیات آنان است که به صورت غیر معمول تعیین شده که باید مورد بازبینی قرار گیرد. همچنین تعیین تعرفه واقعی خدمات این رشته تاکنون در کشور مورد توجه قرار نگرفته است.

دکتر محمدصادق آخوندی، رییس دوازدهمین کنگره بین‌المللی انجمن ارتودنتیست‌های ایران نیز با انتقاد از عملکرد بیمه‌ها در کشور گفت: ۹۵ درصد از هزینه‌های دندانپزشکی از جیب مردم پرداخت می‌شود و متاسفانه بیمه‌ها، حمایتی از خدمات داندانپزشکی و به‌خصوص ارتودنسی نمی‌کنند.

وی با اشاره به اینکه برای رفع مشکلات بیمه و تعیین تعرفه‌ها راه زیادی در پیش است و زمان و برنامه‌ریزی دقیق را می‌طلبد، افزود: در حال حاضر هیچ تعرفه‌ یکسانی برای دندانپزشکان تعیین نشده و بهتر است نمایندگانی از انجمن‌های دندانپزشکی؛ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان نظام‌پزشکی کشور برای تعیین تعرفه در نظر گرفته شود.

دکتر آخوندی ادامه داد: بیمه‌های پایه و تکمیلی به خدمات ارتودنسی به عنوان خدماتی لوکس که صرفا جنبه زیبایی دارند، می‌نگرند. این در حالی است که تاخیر در درمان ارتودنسی سبب افزایش پوسیدگی دندان‌ها و تحلیل استخوان فک می‌شود.

وی با بیان اینکه طی سال‌های اخیر دانشکده‌های دندانپزشکی افزایش یافته است، اظهارکرد: دانشکده دندانپزشکی بدون توجه به نیاز جامعه و کار کارشناسی از رشد بی‌رویه برخوردار شده، به طوری که در سال ۸۴ در کشور۱۸ دانشکده دندانپزشکی وجود داشت که این تعداد در سال ۹۲ به ۶۶ مورد افزایش یافته است.

در دوازدهمین کنگره انجمن ارتودنتیست‌های ایران که با هدف به روزرسانی دانش و ارتقای سطح علمی دندانپزشکان برپا شد، چهره‌های مطرح بین‌المللی این حوزه از کشورهای مختلف شامل آمریکا، استرالیا، هلند، ایتالیا، لبنان، هندوستان و ترکیه حضور داشتند.


انتشار خبر 28 مهر ماه 1393

آیا ارتودنسی زبانی می تواند جایگزین ارتودنسی ثابت باشد؟

یکی از روشهایی که منجر به پنهان شدن کامل وسایل ارتودنسی از دیدگان می شود قرار دادن آنها در سمت زبانی است که به آنها ارتودنسی زبانی یا لینگوال می گویند.

به گزارش خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران؛ ۳۲ دندان موجود در فک در موقعیتی طبیعی به صورت دو قوس فک بالا و پایین به طوری قرار می گیرند که عمل جویدن و آسیاب کردن غذا به نحو مطلوب ممکن شود.

هر نوع انحراف از این موقعیت طبیعی دندان ها باعث ایجاد مشکلاتی می شود که ضرورت ردیف کردن یا برگرداندن موقعیت مناسب دندان ها را ایجاب می کند و این عمل با درمان های ارتودنسی میسر می شود.البته درمان های ارتودنسی فقط به ردیف کردن دندان ها محدود نمی شود و به تغییر یا هدایت رشدی استخوان های فک بالا و پایین نیز مربوط می شود.

هدف از درمان‌های روتین ارتودنسی ثابت، مرتب کردن کامل دندان هاست که به منظور زیبایی و ایجاد عملکرد مناسب سیستم دندانی فکی ارائه می‌شود. در این درمان‌ها معمولا براکت (نگین‌های) ارتودنسی بر روی سطح بیرونی (لبی) دندان‌ها قرار داده می‌شوند تا از طریق آنها نیروهای ارتودنسی به دندان‌های فرد اعمال شوند.

متاسفانه روش ارتودنسی لینگوال هنوز نمی‌تواند در اکثر درمان‌های ارتودنسی جایگزین قابل اعتمادی برای ارتودنسی ثابت باشد. اما در حال حاضر ارتودنسی لینگوال تنها جهت رفع نامنظمی‌های بسیارساده و مختصر دندان‌ها آن هم در افرادی که به دلیل شرایط کاری‌شان به هیچ وجه نمی‌توانند ظاهر وسایل ارتودنسی معمول را بپذیرند، توصیه می‌شود.

مشکلات استفاده از ارتودنسی لینگوال:

- تحمل دشوارتر آن برای بیمار: زیرا تا حد زیادی جای زبان را می‌گیرند و بویژه باعث تداخل در صحبت کردن و غذاخوردن می‌شود.

- هزینه چند برابر بیشتر این روش نسبت به روش‌های معمول، محدود بودن آن به درمان‌های نسبتا ساده ارتودنسی و طول مدت بیشتر درمان اشاره کرد.

نکته: استفاده از وسایل ارتودنسی مشکلات گوارشی ایجاد نمی کند بلکه اگر ناهنجاری های دهانی درمان نشود غذا به درستی هضم نمی شود و می تواند مشکلات گوارشی ایجاد کند. انجام اقدامات ارتودنسی می تواند از عوارض گوارشی و مشکلات معده جلوگیری کند.


انتشار خبر 2 اردیبهشت 1393

منتشر شده در مجموعه: سلامت

میلیاردها نفر با مشکل کمبود فضا برای دندان‌هایشان روبرو هستند

 محققان می‌گویند تنها حسن این کج بودن دندان‌ها ناشی از هوش تکامل یافته‌ نوع بشر است.

به گزارش گروه سلامت ممتازنیوز به نقل از خبرگزاری دانا، امروزه میلیاردها نفر با مشکل کمبود فضا برای دندان‌هایشان در دهان مواجه هستند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، در دهان انسان امروزی معمولا فضای کافی برای 32 دندان وجود ندارد که این ویژگی ناشی از تکامل مغز انسان است.

محققان می‌گویند فک انسان برای ۳۲ عدد دندان، کوچک است. به همین خاطر این دندان‌ها معمولا به صورت فشرده کنار هم چسبیده‌اند.

پژوهشگران افزودند زمانی که دندان‌های عقل نیز جا را برای دیگر دندان‌ها تنگ می‌کنند، انسان به یاد مسیر تکاملی‌اش می‌افتد. دندان‌های عقل نمایانگر این هستند که اجداد انسان حتی زمانی بیشتر از ۳۲ دندان داشتند.

به عقیده‌ی پزشکان علت این امر رشد مغز انسان است چرا که در سیر تکامل حیوان به انسان، مغز او همواره بزرگتر شده و این رشد بر برنامه‌ی رشد و تکامل استخوان‌های جمجمه و فک تاثیر گذاشته است.

پژوهشگران دانشگاه زوریخ می‌گویند رشد مغز در میان انسان‌های اولیه منجر به تفکر درباره استفاده از ابزارهای گوناگون به جای دندان شده است. برای مثال آنها به این نتیجه رسیدند که با شاخه‌های درخت یا سنگ هم می‌توان پوست مواد غذایی را جدا کنند و دیگر نیازی به دندان‌های آسیاب نیست. بدین وسیله تکمیل یافتن ابزار باعث کوچک شدن فک انسان شد

به گفته‌ی این گروه محقق فضا در فک انسان کم شد، اما عدد ۳۲ باقی ماند.

به همین خاطر انسان‌ها امروزه با شیوه‌های مختلف ارتودنسی کوشش می‌کنند که فضای بیشتری برای دندان‌های خود در دهان ایجاد کنند.

محققان می‌گویند تنها حسن این کج بودن دندان‌ها ناشی از هوش تکامل یافته‌ی نوع بشر است.

 

انتشار خبر 7 آبان 1394

منتشر شده در نیوز

نکاتی که قبل از درمان ارتودنسی لازم است بدانید

مرتب کردن دندان‌ها موجب قرار گرفتن آنها در موقعیت مطلوب داخل فک می‌شود که نتیجه آن پخش متوازن نیرو در تمام جهات و کاهش فشار روی ریشه دندان‌ها است. از طرف دیگر منظم‌شدن دندان‌ها به تمیز کردن آنها نیز کمک خواهد کرد

در حالت عادی هر دندان بالا با دو دندان پایین در تماس است. چنانچه در بیماری این وضعیت دندان‌ وجود نداشته باشد غذا به خوبی آسیاب نشده و هضم غذا و در نتیجه گوارش آن با مشکل روبه‌رو می‌شود. درمان ارتودنسی، باعث ایجاد تماس‌های مناسب و در نتیجه افزایش تاثیر جویدن خواهد شد.

افرادی که بیشتر فعالیت خود را با دست راست انجام می‌دهند عضلات قوی‌تر با حجم بزرگ‌تر نسبت به دست چپ دارند اما چون دست‌ها زیر لباس قرار می‌گیرند تاثیر زیاد و قابل‌توجهی در بیننده به وجود نمی‌آورند. حال اگر شخصی به دلایل مختلف مانند عادت کردن یا کوچک بودن فک و... با دندان‌‌های یک طرف غذا بخورد، به مرور زمان عضلات یک طرف از طرف دیگر بزرگ‌تر و صورت وی نامتقارن می‌شود و چون در برخوردهای اجتماعی صورت اولین قسمتی است که مورد توجه قرار می‌گیرد، باید حتما نسبت به رفع این مشکل اقدام کرد. البته مشکلات عضلانی زیادی در سیستم جونده شناخته شده‌اند که با روش‌های ارتودنسی قابل درمان هستند.

درمان ارتودنسی را می‌توان از اواخر 3 سالگی تا زمانی که دندان‌ها وجود دارند، انجام داد. در سنین پایین و دوره دندان‌های شیری معمولا برای رفع عادات مضر مانند مکیدن انگشت یا پستانک از دستگاه‌های ساده ارتودنسی استفاده می‌شود. پس از آن از حدود 6 سالگی یعنی زمانی که اولین دندان دائمی (دندان آسیا(رویش پیدا کرد. تغییرات اسکلتال در محدوده سنی خاصی امکان‌پذیر است و معمولا ارتودنتیست پس از حذف عامل به وجودآورنده نسبت به تغییرات ابعاد فکی در جهت‌های مختلف اقدام می‌کند.
تا حدود سنین 12 تا 15 سالگی می‌توان تغییرات اسکلتال و عضلانی مانند بزرگ‌کردن فک را در بیماران انجام داد. بهترین سن درمان ارتودنسی با دستگاه ثابت، حدود 12 سالگی است. پس از 12 سالگی با افزایش سن بیمار درمان‌ها باید محافظه‌کارانه‌تر انجام شوند. معمولا پس از 30 سالگی اندکی تحلیل استخوان در فک روی می‌دهد و ارتودنتیست باید نسبت به نحوه درمان، انتخاب نوع درمان و وجود محدودیت‌ها به بیمار اطلاعات کامل را بدهد.

 دستگاه متحرک حین درمان توسط بیمار قابل خارج شدن و جای‌گذاری است اما نوع ثابت را فقط ارتودنتیست می‌تواند جای‌گذاری کند و در پایان درمان از دهان خارج کند.

 دستگاه‌های ارتودنسی با اعمال نیرو روی دندان موجب جابه‌جایی آنها می‌شوند. این نیروها در حد نیروهای بیولوژیک هستند و دندان‌پزشک با اطلاع کامل از میزان آنها و محاسبه با روش‌های خاص درمانی اقدام به اعمال آنها می‌کند. پس از هر جلسه درمانی درد اندکی به وجود می‌آید که علت آن فعال‌سازی دستگاه توسط دندان‌پزشک است. معمولا این درد 3 تا 5 روز به طول می‌انجامد و تا فعال‌سازی بعدی از بین می‌رود. برای رفع این درد می‌توان مسکن مصرف کرد. استفاده کوتاه‌مدت از داروهای ضدالتهاب هیچ‌گونه مغایرتی با درمان‌های ارتودنسی ندارد (استفاده بلند‌مدت از داروهای مسکن توصیه نمی‌شود)

 درمان صحیح ارتودنسی نیاز به نظم خاص و آماده‌سازی بیماران دارد. این آماده‌سازی شامل جرم‌گیری، ترمیم پوسیدگی‌ها، کشیدن دندان‌ها (در صورت نیاز) و آموزش بهداشت است. شرط اصلی درمان ارتودنسی موفق، همکاری بیمار و عمل به توصیه‌های دندان‌پزشک است. چون درمان ارتودنسی در مدت‌زمان نسبتا طولانی انجام می‌گیرد بنابراین علاقه و اشتیاق بیمار در به دست آوردن نتیجه‌ای خوب، تاثیرگذار است.

 دستگاه‌های ارتودنسی حساس و آسیب‌پذیر هستند، پس بیماران باید در حفظ و نگهداری آنها کوشا باشند. از طرف دیگر برای جابه‌جایی یک دندان، ماه‌ها زمان لازم است. متاسفانه در صورت آسیب‌دیدگی‌ دستگاه‌ها در برخی موارد نتیجه چند ماه زحمت در عرض چند روز یا چند هفته از بین می‌رود. بنابراین باید در تمام طول مدت درمان از خوردن غذاهای سخت و چسبناک مانند گز، سوهان و نظیر آن خودداری و به جای گاز زدن میوه‌ها آن را به تکه‌های کوچک تقسیم و از چنگال استفاده کرد.

 معمولا پس از جای‌گذاری دستگاه‌های ارتودنسی به علت افزایش گیر غذایی، میزان باکتری و پلاک در محیط دهان افزایش می‌یابد و درنتیجه امکان پوسیدگی دندان‌ها زیاد می‌شود. بنابراین بیمار باید پس از هر وعده غذا دندان‌ها و دستگاه‌ها را به دقت تمیز کند. برای این کار می‌توان از مسواک معمولی یا مسواک مخصوص ارتودنسی که باعث سهولت در تمیز کردن دندان‌ها می‌شود، بدون ضربه زدن، استفاده کرد و بهتر است قبل از خواب از دهان‌شویه فلوراید‌دار نیز استفاده شود.

 پس از اتمام یک دوره درمانی از وسایل و دستورالعمل‌های خاصی برای حفظ نتیجه درمان استفاده می‌شود. متاسفانه برخی از بیماران پس از مشاهده نتیجه مطلوب به این دستورالعمل‌ها توجه کافی نمی‌کنند و سهل‌انگاری آنها باعث جابه‌جایی ناخواسته دندان‌ها می‌شود که میزان این جابه‌جایی متغیر است.
در اینجا دوباره به اهمیت همکاری بیمار با دندان‌پزشک پی می‌بریم. نکته دیگر اینکه بدن انسان در برابر تغییرات ناگهانی واکنش‌های نامطلوبی نشان می‌دهد. بنابراین، بهتر است درمان‌های ارتودنسی به‌صورت آهسته و پیوسته انجام گیرند. عجله عامل شکست بسیاری از درمان‌های ارتودنسی است. 


 

میلاد : تشکر
7 0
جالب بود
- : موافقم
7 1
واقعا هزینه های ارتودنسی خیلی بالاست چرا نباید بیمه کمک بکنه واقعا اخه ارتودنسی یه درمانه نه فقط برای زیبایی
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :