...
امروز سه شنبه 25 تير 1398

ارتودنسی و مشکلات فک

10 / 10
از 1 کاربر

علل مشکلات فک در ارتودنسی

درمان ارتودنسی نه تنها برای درمان و مرتب کردن دندانها استفاده می شود، بلکه می تواند اختلالات فکی را نیز درمان کند. از جمله دلایلی که ممکن است موجب ایجاد مشکلات فکی شود، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دلیل مشکلات فکی
  • دندان نهفته، غیرطبیعی بودن شکل دندان‌ها، دندان اضافی و یا افتادن دندان
  • پر کردن دندان‌ یا تاج دندان به شیوه‌ای نامناسب
  • جا‌به‌جا شدن فک در اثر شکستگی در سانحه‌های شدید
  • تومورهای دهان و فک

 

مشکلات فکی که ممکن است برخی از بیماران به آن مبتلا باشند، عبارتند از:

جلو بودن فک

زمانی که فک بالا جلوتر از فک پایین باشد، موجب می شود تا دندانها به اصطلاح عامیانه «خرگوشی» شوند. چهره بدی که در نتیجه جلو آمدن دندانهای قدامی ایجاد می شود، می تواند به دلیل کوچک بودن فک پایین، مکیدن انگشت شست در دوره کودکی، پستانکی و ... باشد. این امر موجب می شود تا دندانهای قدامی به جلو رانده شوند. گاهی نیز سقف دهان تغییر شکل می دهد. در این صورت می توان با استفاده از ارتودنسی فک بالا را به سمت عقب کشاند و دندانها را مرتب کرد.

مشکل به‌ هم فشرده یا فاصله‌دار بودن دندان‌ها

اگر دندانها بیش از حد بهم فشرده شوند که بیشتر اوقات به دلیل کوچک بودن فک این مشکل ایجاد می شود، دندانها روی هم قرار می گیرند. در مواردی که فک بزرگ باشد، دندانها از یکدیگر فاصله می گیرند. اگر دندان شیری در دوره کودکی کنده شود و دندان دائمی به جای آن رشد نکند، دندانها از یکدیگر فاصله می گیرند. در این موارد نیز با استفاده از ارتودنسی به راحتی می توان مشکل را بر طرف کرد. در مورد اول باید یک یا چند دندان کشیده شود تا فضای کافی برای قرار گرفتن دندانها ایجاد شود.

انحراف فک

اگر خط مرکزی جلویی بین دندان‌های قدامی در فک بالا به دلیل انحراف فک دقیقا بر روی فک پایین قرار نگیرد، شکل و ظاهر دندانها نامطلوب می شود. در این مورد با استفاده از ارتودنسی می توان انحراف فک را از بین برد و دندانها را مرتب کرد.

به هم نرسیدن دندان ها

اگر دندانهای آسیا روی یکدیگر قرار بگیرند اما با یکدیگر همپوشانی نداشته باشند، به دلیل فاصله عمومی که بین دندانها وجود دارد، دهان باز به نظر می رسد. ممکن است این ناهنجاری تنها در یک سمت یا در هر دو سمت دهان رخ دهد. در این صورت متخصص ارتودنسی می تواند با استفاده از ارتودنسی به راحتی دندانها را در یک راستا قرار دهد.

اور بایت

زمانی که در دندانها مشکل اوربایت وجود داشته باشد، دندان‌های پیشین جلویی بیش از اندازه پایین می‌آید و روی دندان‌های پیشین پایینی قرار می گیرد. در مواردی که اور بایت شدید باشد، دندانهای فک بالا بر روی لثه‎ی فک پایین قرار می گیرد و یا دندان‌های پایین در سقف دهان فرو می‌رود. با ارتودنسی فک بالا به سمت عقب و فک پایین به سمت پایین تر حرکت می کند و از این مشکل جلوگیری می کند.

آندربایت

آندربایت زمانی مشکل ساز می شود که دندان‌های پیشین در فک پایین، از دندان‌های پیشین بالا جلوتر هستند. این مشکل نیز با استفاده از ارتودنسی قابل درمان است.

کراس بایت

کراس بایت در فک به این معناست که یکی از دندان‌های بالا یا تمام آنها به شکل نامناسب بر روی دندان‌های فک پایین قرار می‌گیرد. با ارتودنسی می توان دندانهای ناهنجار را به سمت عقب حرکت داد و مشکل را برطرف کرد.

چرخش

اگر دندان چرخیده یا نوک آن از جای اصلی خود خارج شده باشد، فرد به ناهنجاری فکی به نام «چرخش» مبتلاست. در این صورت با ارتودنسی می توان دندان را به حالت نرمال حرکت داد.

جابجایی فک

اگر دندانها در محلی غیر عادی از لثه خارج شود، مانند دندانهایی که از قسمت بالای لثه بیرون می زنند، به این دلیل است که فک جابه جا شده است. در این صورت باید فک حرکت داده شود تا به محل اصلی خود بازگردد.


عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :