...
امروز سه شنبه 25 تير 1398

مراحل ارتودنسی

10 / 10
از 2 کاربر

مراحل درمان ارتودنسی

افراد ممکن است به دلایل مختلفی برای انجام درمان ارتودنسی به ارتودنتیست مراجعه کنند. برخی هستند که تنها دغدغه زیبایی دارند و برخی با مشکلات جدی‌تری دست و پنجه نرم می‌کنند. مراحل درمان ارتودنسی برای این افراد متفاوت خواهد بود به دلیل این که اهداف متفاوتی را دنبال می‌کنند.


مراحل درمان ارتودنسی با هدف زیبایی

مانند تمام درمان‌های دیگر دندانی اولین جلسه به معاینه و بررسی مشکلات اختصاص می‌یابد. پس از آن ارتودنتیست شیوه درمان را با شما مطرح خواهد کرد. عکس گرفتن از دندان‌ها پیش از هر اقدامی ضروری است. پس از دیدن عکس است که ارتودنتیست می‌تواند نظر قطعی خود را درباره شیوه درمان و مدت آن به شما ارائه دهد.

اگر دندان‌ها پوسیدگی داشته باشند باید بر طرف شوند و همچنین جرم گیری دندان‌ها نیز باید انجام شود. وقتی تمام این مراحل به خوبی انجام شد، متخصص ارتودنسی باید از دندان‌ها قالب گیری کند. مرحله بعد از قالب گیری گذاشتن براکت‌ها است که پیش از آن ارتودنتیست باید دندان‌ها را به خوبی پالیش و خشک کند و بعد اسید مخصوص را روی دندان‌ها بگذارد و محیط را برای قرار گرفتن براکت‌ها آماده کند.

در صورتی که از کامپوزیت‌های نوری برای چسباندن براکت‌ها استفاده می‌شود، نور پلاسما با شدت بیشتری بر براکت‌ها تابانده خواهد شد. بعد از آن سیم قوسی را از داخل همه براکت‌ها می‌گذراند و کش‌های کوچکی که همه ما آنها را دیده‌ایم و رنگ‌های متنوعی هم دارند، روی براکت‌ها می‌گذارد که همین کار فشار لازم را به دندان‌ها وارد می‌کند.

در این مرحله احتمال دارد که بیمار مجبور به تحمل درد شود که حتی تا یک هفته نیز همراه او خواهد بود، اما جای نگرانی وجود ندارد و کم کم از آن کاسته خواهد شد. برای کاهش درد مصرف قرص‌های مسکن و جویدن آدامس بدون قند توصیه می‌شود. البته جویدن آدامس به تقویت حرکت دندان‌ها نیز کمک می‌کند.

از این به بعد بیمار باید ماهی یک بار به پزشک متخصص خود مراجعه کند تا اگر احیاناً کش‌ها به تعویض یا سیم‌ها به تنظیم نیاز داشتند برای فرد انجام شوند که البته این مرحله هم ممکن است با درد همراه باشد. دو نوع دستگاه ارتودنسی داریم، ثابت و متحرک. دستگاه ارتودنسی ثابت برای درمان کسانی استفاده می‌شود که درگیر ناهنجاری‌های پیچیده هستند. استفاده از این دستگاه محدودیت سنی ندارد و کارایی آن بالا است. این ارتودنسی دندان‌ها را با سیم‌ها و کش‌های مخصوص به جهت مورد نظر حرکت می‌دهد و آنها را در جای خود قرار می‌دهد.

دستگاه ارتودنسی متحرک برای افراد با سن کمتر و داشتن ناهنجاری‌های فکی قابل استفاده است. در این شیوه در ابتدا از دندان‌ها قالب گرفته و پلاک‌های بالا و پایین نیز ساخته می‌شود. بیمار باید در تمام زمان‌ها این پلاک‌ها را در دهان خود نگه دارد، حتی در زمان خواب، اما در زمان خوردن و آشامیدن می‌توان آنها را از دهان بیرون آورد. مدت زمان این درمان 6 ماه است.

مراحل درمان ارتودنسی با هدف اصلاح و درمان ناهنجاری‌های فک، صورت و دندان

ناهنجاری‌های فک، صورت و دهان ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهند. ارثی بودن یا کشیدن زودرس دندان‌ها یا از دست دادن آنها ممکن است از دلایل آن باشد. در ابتدا ارتودنتیست با دیدن عکس و ارزیابی نحوه درمان را برای شما مشخص می‌کند. ممکن است علاوه بر ارتودنسی جراحی فک نیز برای فرد تجویز شود.

در هر صورت، در مرحله نخست درمان باید از ارتودنسی آغاز شود تا موقعیت برای جراحی فراهم شود. موقعیت دندان‌های فک بالا و پایین در جراحی اصلاح می‌شوند. سن انجام جراحی فک بالای 18 سال است، یعنی زمانی که رشد فک تمام شده است.

نوع درمان ارتودنسی توسط ارتودنتیست تشخیص داده می‌شود. برای انجام این نوع درمان با هر مشکلی باید با تحقیق و پژوهش پزشک متخصص را انتخاب کنید.


مرتضی : پیشنهاد
4 0
خیلی خوبه ممنون انیمیشن بیشتری بذارید
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :