...
امروز سه شنبه 25 تير 1398

کوتاه شدن ریشه ی دندان در ارتودنسی

3 / 10
از 1 کاربر

ارتودنسی | ثبات ریشه دندان در ارتودنسی

زیبا بودن دندانها به این معناست که دندانها یک مرتب و ردیف باشند. همچنین طول تاج دندانها تاثیر زیادی در زیبایی آنها دارد. با وجودی که ارتودنسی یکی از روش های متداول و موثر برای زیبا سازی دندانها می باشد، اما گاهی این روش ممکن است به جای زیباتر کردن، به دندانها آسیب وارد کند. یکی از موضوعات مهم در مورد ارتودنسی و تاثیرات آن، کوتاه شدن ریشه دندانها می باشد. به طوری که گاهی این روش ضمن مرتب کردن دندانها، به مرور زمان موجب تضعیف ریشه دندان می شود.


شاید شنیده باشید که ثبات همیشه به مقاومت کمک می کند. با این جمله براحتی می توان گفت، با حرکت ریشه دندانها، مقاومت آنها کمتر می شود. زیرا براکت های ارتودنسی در طی مدت طولانی دندانها را حرکت می دهند. تا زمانی که این براکت ها بر روی دندانها هستند، حرکت ریشه آنها نیز ادامه دارد. در نتیجه میزان استحکام و قدرت ریشه دندانها نیز کمتر و به مرور زمان ریشه آنها کوتاهتر می شود.

کنترل ریشه دندانها در درمان ارتودنسی

با وجود این که در زمان استفاده از درمان ارتودنسی، ریشه دندان در 5 تا 7 درصد مواقع تضعیف می شود و نمی توان آن را رد کرد، اما راه های زیادی وجود دارد که از طریق آن می توان از آسیب دیدن ریشه دندانها جلوگیری کرد. از جمله این روش ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • درمان تدریجی دندانها

یکی از علل اصلی کوتاه شدن دندانها در زمان استفاده از درمان ارتودنسی، عجله برای کسب نتیجه مطلوب است. بسیاری از بیماران نمی توانند برای مدت طولانی از براکت ها استفاده کنند و از دندانپزشک معالج  می خواهند براکت ها را سریعتر از زمان موعود تنظیم کند. اگر براکت ها سریع تر تنظیم شوند تا ریشه دندانها در زمان کوتاهتری حرکت کنند، موجب کوتاه شدن ریشه دندانها می شود. بنابراین متخصص ارتودنسی با رعایت این نکته و تنظیم براکت ها در فاصله زمانی استاندارد، از بروز این مشکل جلوگیری می کند.

  • مراقبت های بیمار

اگر بیمار در زمان درمان ارتودنسی مراقبت های لازم را انجام ندهد، ممکن است ریشه دندانها کوتاه شود. یک مورد مهم در زمان قرار گرفتن براکت ها بر روی دندان ها، تغذیه مناسب است. به طوری که باید کلسیم و ویتامین D مورد نیاز بدن تامین شود. با این کار ریشه دندانها محکم تر می شود. در نتیجه از بروز مشکل کوتاهی و تضعیف ریشه دندانها جلوگیری می شود. همچنین حفظ بهداشت دهان و دندان، از تخریب دندانها جلوگیری می کند و در نتیجه اطمینان بیشتری در مورد استحکام ریشه دندانها وجود دارد.


  •  داشتن سابقه بیماری

ابتلا به برخی از بیماری ها، احتمال کوتاه شدن ریشه دندانها را بیشتر می کند. از جمله این بیماری ها می توان به آسم، شکستگی دندانها یا ضربه اشاره کرد. در این صورت دندانپزشک باید دقت بیشتری بر روی دندانهای بیمار داشته باشد.

  • توجه به شرایط سنی بیمار

بیمارانی که در سنین رشد قرار دارند، دندانهای آنها نیز در حال تکامل هستند. ریشه دندان در این افراد در حال افزایش است. به همین دلیل مصرف مکمل های غذایی، توصیه به بیمار برای رعایت نکات بهداشتی، مراقبت از دندانها و براکت ها، خودداری از مصرف غذای سفت و سخت در دوران درمان و ... می تواند از میزان فشار بر دندانها جلوگیری کند. در نتیجه احتمال کوتاه شدن دندانها نیز کمتر می شود.

  • کنترل دوره ای دندانها

دندانپزشک باید به صورت دوره ای دندانهای بیماران تحت درمان ارتودنسی را کنترل کند. در صورتی که بیمار به این عارضه مبتلا است و یا در معرض ابتلا به آن می باشد، می تواند یک راه مناسب را برای درمان در پیش بگیرد.                                                                                         

 


عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :